Okruh Slovenskom za 4 dni

Okruh Slovenskom za 4 dni

Zájazd po krásnych miestach Slovenska.
Kremnica – Krahule – Banská Štiavnica – Rožňava – Betliar – Košice – Bardejov – Tatry – Vlkolínec – Podolie

1. deň
odchod z Bratislavy

Kremnica – stredoveké mesto, známe baňami, bohatými na zlato a striebro, ktoré sa tu ťažilo už v 10.st. Skutočný rozmach ťažby nastal začiatkom 14.storočia, kedy uhorský kráľ Karol Róbert Anjou udelil osade privilégia slobodného kráľovského mesta a založil tu mincovňu, ktorá je svetovým unikátom, mince sa tu razia nepretržite od roku 1328 dodnes – prehliadka.

Pozrieme si tiež Morový stĺp sv. Trojice – 22 m vysoký, významná pamiatka v rámci Strednej Európy, Dvojitý hradobný múr zo 14. storočia – jediný obranný systém tohto druhu na Slovensku, Diamantové klenby v meštianskych domoch – na Slovensku sú 3, z toho 2 v Kremnici, alebo Múzeum Gýča, a i.

Presunieme sa na Krahule – pozrieme si symbol geografického stredu Európy.

A pokračujeme do Banskej Štiavnice – mesta s úžasnými UNESCO pamiatkami – Námestie sv. Trojice s morovým súsoším sv. Trojice, Radnica, Starý zámok, banské múzeum v prírode. Prezrieme si meštianske domy, navštívime múzeum s najväčším pohyblivým betlehemom na Slovensku. Dozvieme sa o 7 divoch Štiavnice, napr. prečo sú ručičky radničných hodín záhadné, o býku v komíne, či naozaj v Štiavnici na sv. Petra a Pavla každoročne padá sneh. 
*večera a nocľah v Rožňave

2. deň

Rožňava – najkrajšie mesto Gemeru, s erbom zlatej trojruže ( dozvieme sa počas prehliadky prečo) a s najväčším štvorcovým námestím na Slovensku. Dominantami námestia sú renesančná strážna veža, radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Pred strážnou vežou stojí pomník Františky Andrássyovej, patrónky chudobných.

Presunieme sa do Betliara, kde si pozrieme kaštieľ Andrássyovcov, s nádhernou architektúrou v peknom parku. Zaujímavé je impozantné schodisko, pôvodný vstup, ktorý bol vybudovaný v tvare umelej jaskyne, uvítací salón, ale aj cestovateľský kútik. Majitelia boli vášnivými cestovateľmi a tak sa v Betliari okrem mnoho obrazov a pôvodného porcelánu nachádzajú klenoty ako múmia z Egypta, obrovská preparovaná hlava slona alebo koža z veľkého hada.

Pozrieme si tiež blízke mauzóleum, symbol veľkej lásky Dionýza a Františky Andrassyovcov. Postavené je v secesnom štýle začiatkom 20.st.
*večera a nocľah v Košiciach

3. deň

Prehliadka Košíc. Objavíme fascinujúce skvosty Košíc s pohnutou históriou a opradené legendami. Zoznámime sa s najvýznamnejšími stavbami v centre mesta ako sú Dóm Sv. Alžbety, Urbanova veža, Košické štátne divadlo, spievajúca fontána či historická radnica.

Popoludnie strávime v slobodnom kráľovskom meste – Bardejov, kde si pozrieme pamiatky ako je Bazilika minor svätého Egídia zo 16. storočia, Mestský hradobný systém, Radničné námestie s Mestskou radnicou (tu sa dozvieme, prečo jedna socha na radnici predstavuje chlapčeka, ktorý vytŕča holý zadok smerom k domu, v ktorom býval richtár), a i..
*večera a nocľah v Košiciach

4. deň

Spiatočnú cestu domov absolvujeme severnou trasou, aby nás časť cesty sprevádzal výhľad na Vysoké Tatry.

Zastavíme sa v najvyššie položenej obci Slovenska s rovnomenným jazerom – Štrbské pleso je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské jazero. Vedeli ste, že sa ho Štrbčania snažili v roku 1860 vypustiť, aby na jeho mieste mohol vzniknúť pasienok? Našťastie sa im to nepodarilo J.

Pri Ružomberku nezabudneme na Vlkolínec, obec, ktorá pre svoj tradičný charakter a výnimočnosť je zapísaná aj v medzinárodnom zozname UNESCO. V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia.

Poslednou zastávkou je Park miniatúr v Podolí, jediný na Slovensku, v ktorom sú dobové rekonštrukcie hradov a zámkov v podobe, akú mali pred 300 až 500 rokmi. Každý model je vernou kópiou, ktorý zodpovedá skutočnosti pôdorysom aj výškovo. V súčasnosti sa v parku nachádza 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní a rodných domov významných slovenských osobností – napr. P. O. Hviezdoslava, Ľ. Štúra, J. Krónera, M. Kukučína a A. Dubčeka. Z hradov si môžete pozrieť dobové modely hradov Vršatec, Súľov či Tematín, z ktorých sa v skutočnosti dodnes zachovali len ruiny. Rozlohou najväčší je model Holíčskeho zámku v podobe z čias, keď slúžil ako letné sídlo Márie Terézie. Má rozmer 6 × 6 metrov a jeho hmotnosť presahuje 40 ton.

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
199

termín: 5. – 8. máj 2019

Cena  zahŕňa: preprava autobusom z/do Bratislavy so zastávkou v Hlohovci (a inde po trase podľa potreby) ● sprievodca ● ubytovanie v **hoteli – 1 noc v Rožňave a 2 noci v Košiciach ● polpenzia ● preprava mikrobusom do Vlkolinca ● poistenie CK proti úpadku

Nezahrnuté : vstupy do múzeí a pamiatok (cca 15 € spolu) ● miestny poplatok v hoteloch (cca 2,40€ spolu, osoby nad 70r. neplatia)