Jadranská slávnosť námorníkov, 12. – 15. 5. 2022

Pozývame Vás na návštevu  kráľovnej Jadranu – Opatije, najväčšieho chorvátskeho prístavného mesta Rijeky s vlastnou námorníckou školou, ležiace v nádhernom zálive bohatom na tuniaky. Tunajšie ryby majú obzvlášť vysokú kvalitu, a preto sa často nazývajú „tuniaky so zlatými plutvami. A slávnosť námorníkov – tu zažijete veľa zábavy!

Program:

1.deň odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Zastavíme sa v hlavnom meste Chorvátska. Záhreb je fascinujúce mesto, pretože v sebe skrýva to najlepšie zo západnej a východnej kultúry. „Najväčšia kaviareň Európy“ – takto volajú domáci svoje hlavné mesto- presvedčia nás o tom stovky kaviarní a cukrární roztrúsených po meste. Krátka spoločná prehliadka romantických uličiek, kostolíkov, či katedrály, individuálne voľno na obed. Poobede pokračujeme do miesta nášho ubytovania na ostrove Krk. Večera v hoteli.

2.deň 
Dnes absolvujeme zlatý klinec nášho zájazdu – slávnosť námorníkov. Panoramatickou plavbou okolo pobrežia sa dostaneme do malebného zálivu, tu ochutnáme slávny sekt „Stará bakarska vodica“. Následne spoznáme kostol sv. Kríža, katakomby, biskupský palác, turecký či rímsky dom a malé námestíčka. Potom už začína v prístave slávnosť, ktorú v sprievode mandolín a gitár otvoria kapitáni rezkými tancami. Súčasťou osláv budú aj stánky s rôznymi rybami (tuniaky, sardely, kalamáre..).
Návrat do hotela autobusom podľa nálady v neskorých večerných hodinách.

Námorník alebo pirát?

3.deň celodenný výlet do Rijeky a okolia. Dozvieme sa prečo prichádzajú do Trsatu tisícky pútnikov, aj to prečo je „morčic“ symbol Rijeky. Po spoločnej prehliadke individuálne voľno na „Korze“ v historickom centre mesta. Potom sa vydáme do neďalekej kráľovnej Jadranu – do Opatije – jedno z najluxusnejších letovísk Rakúsko – uhorskej monarchie. Dodnes tu vďaka stavebnému štýlu opatijských víl cítiť dedičstvo životného spôsobu šľachticov.

4.deň Na spiatočnej ceste nás čaká zastávka v meste Karlovac, ktoré sa nachádza medzi pobrežím a Záhrebom. Mesto vzniknuté už v 16. stor. pomenované podľa svojho zakladateľa Karola Habsburského je pre mnohých známe svojím „Karlovačko pivo“. Nás však bude zaujímať jeden z turistických magnetov okolia – prvé sladkovodné akvárium krajiny. Komplex tvorí 25 bazénov a je koncipovaný ako prechádzka povodím fiktívnej rieky od jej prameňa až po ústie do väčšieho toku. V priebehu jej toku sa mení fauna a flóra a stretávame tu viac ako 100 druhov rýb. Po návšteve akvária nasleduje prechádzka mestom s individuálnym voľnom a následne nás už čaká cesta s prestávkami späť do Bratislavy. Príchod vo večerných hodinách.

https://www.aquariumkarlovac.com/en/homepage/

Cena 369 EUR zahŕňa:

– dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom

– 3x ubytovanie v 3* hoteli s bufetovými raňajkami, 2x bufetovou večerou, 1x obedom vrátane minerálky, nealko, vína a piva k večeri

– skúsený sprievodca a  poistenie proti insolventnosti

– celodenný výlet s miestnou sprievodkyňou (Opatija, Rijeka ..)

– poldenný výlet s miestnym sprievodcom na slávnosť námorníkov

– plavba loďou do Bakarského zálivu na slávnosť s aperitívom (lokálny sekt)

– účasť na slávnostiach s bohatým animačným programom (hudba, tanec) a organizovaním rôznych súťaží a hier s rybárskou tematikou

– voucher v hodnote 100 HRK ( cca 15€) na večeru, nápoje, dezerty na slávnostiach

Cena nezahŕňa:

– príplatok za jednolôžkovú izbu – 51€ za 3 noci

– cestovné poistenie (14-28€)

– vstupné do akvária Aquatika – cca 7€