Hrad Slovenská Ľupča, rozprávková dedinka Habakuky a Korytnica

Habakuky

Program:

Náučné chodníky na SlovenskuHabakuky - Dobšinského rozprávkový svet, Donovaly, Program 2018 ...Hrad_Lupca_exterier_197,00 – nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
7,10 – nástup na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave
10,00 – 11,30 – prehliadka Ľupčianskeho hradu.


Hrad z 13.st., bol o 200 rokov zničený zemetrasením, následne často menil majiteľov. Rekonštruovaný bol až začiatkom tohto storočia. Nachádza sa tu o.i. do skalného brala vysekaná studňa s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb, ako aj tzv. Korvínova lipa s odhadovaným vekom vyše 700 rokov, čím patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe.
12,30 – 14,00 – prehliadka rozprávkovej dedinky Habakuky na Donovaloch nás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú rodinu, vystrihnutý ako z obalov detských knižiek a predstáv. Už len čakáte, kedy sa spoza Škrupinového zámku vynorí sám rozprávkar Dobšinský… 

14,30 – 16,00 – prehliadka bývalých kúpeľov Korytnica so sprievodcom; Kúpeľníctvo má v Korytnici siahodlhú históriu siahajúcu až do 16. storočia. Význam kúpeľov a minerálnych prameňov z Korytnice preslávil Slovensko v celom Rakúsko-Uhorsku aj v zámorí – v roku 1904 sa ako jediná európska minerálna voda dostala i na výstavu do USA, kde sa začala následne aj vyvážať. Slávu kúpeľov v Korytnici potvrdzujú aj ich významní hostia. Svoje zdravotné problémy tu liečili napr. cisár František Jozef či Ľudovít Štúr.
Žiaľ, z pýchy Slovenska sa po privatizácii v r. 2004 ostala hanba. Len vďaka nadšencom 6 prameňov funguje dokonale a tak budeme mať možnosť nabrať si vodu z liečivých prameňov.

19:50 – príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
20,00 – príchod k Istropolisu v Bratislave