Krásy Rajeckej doliny, chalúpky v Čičmanoch a dubnický kaštieľ

V Rajeckej doline sa snúbi rozmanitosť prírody, kultúry a krásy. Mohutné skalné masívy tu striedajú hlboké lesy a doliny. Objavte s nami rôzne zákutia tohto čarovného kraja Slovenska

Začíname s návštevou klenotu ľudovej architektúry- obec Čičmany, ktorá je obkolesená Strážovskými vrchmi a Malou Fatrou. Preslávila sa originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky. Pamiatkovú rezerváciu tvorí 136 dreveníc. Nachádza sa tu aj muzeálna expozícia,  ktorá  mapuje spôsob zdobenia a aj históriu a zvyklosti tejto oblasti. V  Radenovom dome  je i výstava krojov. Následne nás už čaká  – slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej.  Ručne vyrezávaný. Originálny a jedinečný. Nájdeme tu zastúpené všetky slovenské regióny so svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami -hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, či Košiciach. V takmer 10m dlhom diele je rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica aj pohybuje.

Obed si už vychutnáme v malebnom údolí rieky Rajčanky, v kúpeľnom mestečku Rajecké Teplice. Obklopujú ho lesy Súľovských vrchov aj Malej Fatry. Cenné sú najmä liečivé termálne pramene, ktorým mesto vďačí za svoj zrod i meno. Prechádzka pestovaným  kúpeľným  parkom s jazierkom, individuálne voľno na obed. Atrakciou kúpeľov je aj rybárska reštaurácia, ktorá je často vyhľadávaná vďaka svojmu netypickému umiestneniu – na hladine kúpeľného jazierka.

Poobede nás po ceste domov čaká ešte nedávno zrekonštruovaný dubnický kaštieľ zo 17. stor. Toto hlavné sídlo významného uhorského šľachtického rodu Ilešházyovcov patrí k najväčším kaštieľom a zároveň k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. V rámci prehliadky uvidíme vzácny historický nábytok, zbierku starodávnych zbraní, či exkluzívnu kolekciu portrétov. Vo francúzskom parku okrem vzácnych drevín z 19. stor. najväčšiu pozornosť vzbudzuje dômyselne vybudovaná vyhliadková veža, pod ktorou je umelá jaskyňa Grota, to všetko je súčasťou nášho okruhu.

CENA 29  EUR ZAHŔŇA:       

– doprava pohodlným klimatizovaným autobusom

– poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu

CENA NEZAHŔŇA:

slovenský betlehem – dobrovoľné vstupné, – vstup do expozície Čičmany – dospelý 4€, senior a deti  2€, – prehliadka dubnického kaštieľa – dospelý 4,50€, senior, ZŤP, študent 2€