VODNÉ MLYNY ŽITNÉHO OSTROVA

Žitný ostrov je vytvorený Dunajom a Malým Dunajom a je najrozsiahlejším riečnym ostrovom v Európe. Je považovaný za jednu z najväčších zásobární pitnej vody. Celá oblasť je typická svojimi nádhernými lužnými lesmi. Unikátom Podunajského regiónu sú vodné kolové mlyny. Po stáročia to boli plávajúce lodné mlyny, umiestnené na dvoch pevne spojených člnoch, ktoré boli s brehom spojené trámami či lanami, neskôr boli zmenené na kolové. V 18. storočí mal celý región až 120 mlynov – lodných alebo kolových.

My dnes uvidíme vodné mlyny v Jelke (z r. 1905- je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza), v Tomášikove (z r. 1895- Kolový mlyn  je jedným z mála pôvodných zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom), Dunajskom Klatove (z r. 1920), pri splave plťami uvidíme aj ten v Jahodnej (jediný zachovaný z 11 pôvodných mlynov v tejto oblasti –  nazývaný podľa svojho pôvodného majiteľa i mlynom Maticza bol najskôr lodným, neskôr ho prestavali na pobrežný kolový mlyn. Istý čas slúžil i ako píla).

Pred obedom v skvelej štýlovej reštaurácii môžeme absolvovať plavbu na drevených pltiach asi 10 km v nádhernej prírodnej scenérii. Pri splave môžete vidieť mnoho zaujímavých druhov vodných vtákov, slniacich sa žiab, vydrí riečnych, mnoho rýb a iných krás lužných lesov. Vedeli ste, že ako turistická atrakcia pltníctvo tu existuje od polovice 19. storočia?

Čo si dáte na obed? Máme rezervované spoločné menu – kotlík Halászlé, alebo fazuľový guláš a ako dezert šomló palacinky.
Posledný je pekne zrekonštruovaný plávajúci vodný mlyn v Kolárove.  K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most  v Európe (86m). V areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry. Priamo v mlyne je Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom možno okrem iného vidieť unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí, jeden z prvých na svete.
Na spiatočnej ceste sa zastavíme „ na kávičku“ v prekrásne rekonštruovanom kaštieli z 18.st. v Mierove

Termín: 21.7., 4.8.

Cena zájazdu: 30€

Zahŕňa: dopravu z/do Bratislavy, sprievodcu, obed, poistenie CK

Nezahŕňa: vstupné do mlynov- 2€ dospelý, dieťa, senior 1€, splav na pltiach 10€/os