MADRID – SRDCE ŠPANIELSKA A HISTORICKÉ TOLEDO

Madrid - srdce Španielska a historické Toledo

Madrid je okúzľujúce pulzujúce veľkomesto s prekrásnou architektúrou, úchvatnými múzeami a galériami, nádhernými parkami a bujarým nočným životom. Okrem samotnej metropoly navštívime aj (len na skok vzdialené) Toledo – dvetisícročné mesto a fascinujúcu križovatku troch kultúr, ktorá vás zaručene presvedčí o tom, že je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO právom.

1. deň

Ranný let z Bratislavy do Madridu pravidelnou linkou. V čase obeda príchod do „srdca Španielska“, autobusový transfer do hotela. Po odložení batožiny začneme rovno s prehliadkou tých najdôležitejších miest s lokálnym sprievodcom. Hlavné námestie Plaza Mayor, ktoré patrí k najkrajším námestiam Španielska, bolo v minulosti hlavným mestským trhom, dejiskom býčích zápasov a popráv kacírov. Ďalším námestím, kde pulzuje nozajstný život Madridu je Puerta de Sol. Na Slnečnom námestí stála v minulosti jedna z prístupových brán do mesta a dnes tu pri nultom kilometri začínajú všetky španielske cesty. Stojí tu aj symbol Madridu – medveď opierajúci sa o strom madroňo. Hlavné lákadlo Madridu je Kráľovský palác. Oficiálne sídlo španielskeho kráľa je svojou rozlohou považované za najväčší kráľovský palác západnej Európy, má až 2800 izieb! Veľkolepo pôsobí už aj exteriér, no až prechádzka interiérom odhalí jeho umelecké a historické klenoty.

Uvidíme bohato vyzdobené komnaty, kde kedysi hodovali, vládli a užívali si predkovia dnešnej kráľovskej rodiny, hodnotné zbierky obrazov, tapisérií, porcelánu, atď. Z ďalších mnohých námestí spomenieme ešte aspoň Španielske námestie s pamätníkom na počesť Cervantesa a jeho najznámejších literárnych postáv Don Quijota a Sancha Panzu. Ako z iného sveta pôsobí v Madride Egyptský chrám, ktorý mestu oficiálne daroval Egypt ako vďaku za pomoc pri záchrane chrámov v Núbií. Madridčania sú ľudia veľmi spoločenskí a žijú najmä v noci, preto si určite nenechajte ujsť atmosféru mesta po zotmení a skočte na „drink“ trebárs do baru, kde svojho času relaxoval aj Ernest Hemingway.

2.deň

Po raňajkách pokračujeme v spoznávaní Madridu. Navštívime najznámejší, najobľúbenejší a najväčší mestský park, ktorý prezývajú „zelené pľúca Madridu“ – Retiro park. Park o rozlohe 118 hektárov tvoria prekrásne záhrady, ktorých pôvod siaha do obdobia panovania Filipa IV, kedy bola táto časť územia vymedzená len pre kráľovskú rodinu. V čarovných zákutiach nájdeme múzeá, fontány, paláce, divadlá a jazero. V čase obeda sa zastavíme na slávnom trhu San Miguel a ocitneme sa v gastronomickom raji.  Desiatky stánkov ponúkajú rôznorodé pochúťky ako ryby, morské plody, šunky, syry, tradičné tapas, ovocie, či víno. Len pár metrov odtiaľ sa nachádza najstaršia čokoládovňa s najpreslávenejším churros v meste, čo sú šišky v tvare paličiek, ktoré sa namáčajú do horúcej čokolády.

Popoludní bude priestor na individuálne voľno, v rámci ktorého môžete navštíviť napríklad aj niektoré z mnohých mestských múzeí, ktorým kraľuje svetoznáme El Prado. Jeho unikátne zbierky európskych veľmajstrov 16. – 19. stor. ho zaraďujú k najvýznamnejším galériám na svete. K najväčším skvostom patria hodnotné diela od Boscha, Velázqueza, Goyu, Rafaela, Tizina, Rubensa, či smutne slávny obraz Guernica od Pabla Picassa. Milovníci športu si nedajú ujsť prehliadku štadiónu futbalového klubu Real Madrid. Počas prehliadky možno obdivovať množstvo klubových trofejí, šatňu, luxusnú striedačku aj panoramatický pohľad na celý štadión.

3.deň

Čaká nás celodenný výlet do jedného z najkrajších miest Španielska – TOLEDA, ktoré sa týči na kopci uprostred rovinatého veterného kraja La Mancha. Do mesta sa z Madridu dostaneme pohodlne vlakom len za cca pol hodinu. Svojho návštevníka očarí hneď pri príchode, z každej strany totiž cítiť stret troch kultúr, ktoré tu žili v symbióze dlhé storočia – kresťanská, židovská a arabská. Katolícki vládcovia urobili z Toleda svoje hlavné mesto, židovskí občania uplatnili svoje zručnosti v remeslách a obchode a moslimskí remeselníci prispeli svojimi schopnosťami k architektúre. Na Židov spomína židovská štvrť s nenápadnými synagógami, po Araboch tu ostali úzke uličky s átriami a všadeprítomný marcipán.

Skutočnou pýchou Toleda je mohutná gotická katedrála (najväčšia v Španielsku), na ktorej výzdobe pracovali vyše 2,5 storočia najväčší umelci svojej doby. Majestátny je aj kláštor San Juan de los Reyes, ktorý mal byť miestom posledného odpočinku Isabely Kastilskej a Ferdinanda Aragónskeho. Ako tretiu najvýraznejšiu dominantu spomenieme pôvodne moslimskú pevnosť Alcázar, ktorú by sme vďaka jej tvaru mohli nazvať „sesternicou“ bratislavského hradu. Celé historické centrum je s vyše stovkou rozmanitých pamiatok súčasťou svetového dedičstva Unesco. Po príchode do mesta prehliadka s miestnym sprievodcom vrátane interiéru katedrály. Potom individuálne voľno na obed, prechádzku po stredovekých uličkách, návštevu múzeí, či nákup suvenírov. Podvečer cesta späť do Madridu.

4. deň

Po raňajkách bude ešte celé dopoludnie priestor na návštevu miest, ktoré sme predchádzajúce dni nestihli, nákup posledných suvenírov, posledné tapas či paella. V skorých poobedňajších hodinách autobusový transfer na
letisko, večer prílet do Bratislavy.

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená.
Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
599

termín: 20. – 23. september 2019

Cena  zahŕňa: letenka Bratislava – Madrid – Bratislava • skúseného sprievodcu počas celej doby zájazdu • poistenie insolventnosti • 3x ubytovanie v 3* hoteli v Madride s raňajkami • autobusový transfer z letiska do hotela a späť • prehliadku Madridu s miestnym sprievodcom • prehliadku Toleda s miestnym sprievodcom         

Cena nezahŕňa: komplexné cestovné poistenie – 8 € (2€/deň) • skupinový vstup do Kráľovského paláca – 10€/5€sen., do katedrály v Tolede – 10€ • vstup do Museo Del Prado (fakultatívne) – dospelý 15€, senior 7,50€ • spiatočný lístok na vlak Madrid – Toledo – Madrid – cca 20€ • 1-posteľová izba na vyžiadanie