Okruh Slovenskom za 4 dni

Okruh Slovenskom za 4 dni

Kremnica - Krahule - Vyhne - Rožňava - Betliar - Košice - Bardejov - Tatry - Vlkolínec - Podolie

pleso-3231856_1920

1. deň

Odchod z Bratislavy cca o 6:00.

Kremnica

Stredoveké mesto, známe baňami, bohatými na zlato a striebro, ktoré sa tu ťažilo už v 10.st.  Skutočný rozmach ťažby nastal začiatkom 14.storočia, kedy uhorský kráľ Karol Róbert Anjou udelil osade privilégia slobodného kráľovského mesta a založil tu mincovňu, ktorá je svetovým unikátom, mince sa tu razia nepretržite od roku 1328 dodnes – prehliadka. 

Pozrieme si tiež Morový stĺp sv. Trojice – 22 m vysoký, významná pamiatka v rámci Strednej Európy, Dvojitý hradobný múr zo 14. storočia – jediný obranný systém tohto druhu na Slovensku, Diamantové klenby v meštianskych domoch – na Slovensku sú 3, z toho 2 v Kremnici, alebo Múzeum Gýča, a i.

Krahule

Pozrieme si symbol geografického stredu Európy.

Vyhne

Obec Vyhne sa nachádza v južnej časti Štiavnických vrchov vo Vyhnianskej doline na strednom Pohroní. Je predovšetkým známa svojou baníckou históriou, najstarším pivovarom na Slovensku a kúpeľníckou históriou. Nachádza sa tu prekrásne novopostavené termálne kúpalisko Vodný raj Vyhne, kde sa zastavíme a vyskúšame.
– večera a nocľah v Rožňave

2. deň

Rožňava

Najkrajšie mesto Gemeru, s erbom zlatej trojruže (prečo je to tak sa dozvieme počas prehliadky) a s najväčším štvorcovým námestím na Slovensku. Dominantami námestia sú renesančná strážna veža, radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Pred strážnou vežou stojí pomník Františky Andrássyovej, patrónky chudobných.

Betliar

Presunieme sa do Betliara, kde si pozrieme kaštieľ Andrássyovcov, s nádhernou architektúrou v peknom parku. Zaujímavé je impozantné schodisko, pôvodný vstup, ktorý bol vybudovaný v tvare umelej jaskyne, uvítací salón, ale aj cestovateľský kútik. Majitelia boli vášnivými cestovateľmi a tak sa v Betliari okrem mnoho obrazov a pôvodného porcelánu nachádzajú klenoty ako múmia z Egypta, obrovská preparovaná hlava slona alebo koža z veľkého hada.

Pozrieme si tiež blízke mauzóleum, symbol veľkej lásky Dionýza a Františky Andrassyovcov. Postavené je v secesnom štýle začiatkom 20.st.
– večera a nocľah v Košiciach

3. deň

Košice

Prehliadka mesta. Objavíme fascinujúce skvosty Košíc s pohnutou históriou a opradené legendami. Zoznámime sa s najvýznamnejšími stavbami v centre mesta ako sú Dóm Sv. Alžbety, Urbanova veža, Košické štátne divadlo, spievajúca fontána či historická radnica, alebo objavíme Košický zlatý poklad.
 – večera a nocľah v Košiciach

4. deň

Vysoké Tatry

Spiatočnú cestu domov absolvujeme severnou trasou, aby nás časť cesty sprevádzal výhľad na tieto nádherné hory.

Štrbské pleso

Zastavíme sa v najvyššie položenej obci Slovenska s rovnomenným jazerom – Štrbské pleso. Je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské jazero. Vedeli ste, že sa ho Štrbčania snažili v roku 1860 vypustiť, aby na jeho mieste mohol vzniknúť pasienok? Našťastie sa im to nepodarilo.

Vlkolínec

Pri Ružomberku nezabudneme na Vlkolínec, obec, ktorá pre svoj tradičný charakter a výnimočnosť je zapísaná aj v medzinárodnom zozname UNESCO. V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia.

Park miniatúr v Podolí

Poslednou zastávkou je Park miniatúr v Podolí, jediný na Slovensku, v ktorom sú dobové rekonštrukcie hradov a zámkov v podobe, akú mali pred 300 až 500 rokmi. Každý model je vernou kópiou, ktorý zodpovedá skutočnosti pôdorysom aj výškovo. V súčasnosti sa v parku nachádza 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní a rodných domov významných slovenských osobností – napr. P. O. Hviezdoslava, Ľ. Štúra, J. Krónera, M. Kukučína a A. Dubčeka. Z hradov si môžete pozrieť dobové modely hradov Vršatec, Súľov či Tematín, z ktorých sa v skutočnosti dodnes zachovali len ruiny. Rozlohou najväčší je model Holíčskeho zámku v podobe z čias, keď slúžil ako letné sídlo Márie Terézie. Má rozmer 6 × 6 metrov a jeho hmotnosť presahuje 40 ton.

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
229

termín: 6. – 9. máj 2019

Cena  zahŕňa: prepravau autobusom z/do Bratislavy • sprievodcu • ubytovanie v **hoteli – 1 noc v Rožňave a 2 noci v Košiciach • polpenziu • prepravu mikrobusom do Vlkolínca • poistenie CK proti úpadku

Cena nezahŕňa:  vstupy do múzeí a pamiatok (cca 15 € spolu) • miestny poplatok v hoteloch (cca 2,40€ spolu, osoby nad 70r. neplatia)