Po stopách čarodejníc na Severnej Morave, festival olomouckých syrečkov, hrad Bouzov, Šumperk a Veľké Losiny
13.-14.apr. 2024

      Pozývame Vás do severnej časti Moravy na miesta honu na čarodejnice v 17.st. –  Veľké Losiny a Šumperk, inkvizítor tu odsúdil na smrť viac než 250 ľudí.
      Sprievodca Lonely Planet zaradil do rebríčka skrytých klenotov Európy aj bývalé hlavné mesto Moravy – Olomouc. Je to druhá najväčšia pamiatková rezervácia v Českej republike a zároveň, mesto typickej hanáckej gastronomickej špeciality – „syrečkov“. A o hrade Bouzov sa hovorí, že je to hrad jedinečný, romantický, rozprávkový a preslávený.

Program: 

1.deň: 

      Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. 1.zastávka – Olomouc, uvidíte nádherný barokový stĺp (UNESCO), tiež gotickú radnicu s orlojom, Přemyslovský palác (národná kultúrna pamiatka), ako aj ostatné dominanty. V čase našej návštevy sa koná –festival  olomouckých syrečkov alebo „tvarůžkov“.Tie sa tu vyrábajú už viac než 600 rokov. Na námestí budete mať možnosť ochutnať syry v rôznych receptoch, ako aj  pivo z lokálnych minipivovarov. Poobede nás čaká romantický hrad BOUZOV. Dominantou hradu je 58 m vysoká hradná veža. Prehliadka. Potom presun do Šumperku, ubytovanie v centre. V 19. stor. patril Šumperk k významným mestám habsburskej monarchie najmä vďaka rozvoju textilnej výroby. Prehliadka mesta zameraná na jednu z najdesivejších kapitol miestnej histórie- „Kde žili čarodejnice“ nám predstaví inkvizičné čarodejnícke procesy z rokov 1679 – 1694. Po ubytovaní individuálne voľno na večeru v meste.

2.deň: 

      Po raňajkách navštívime stálu expozíciu venovanú čarodejníckym procesom nachádzajúcu sa v starobylom podzemí pamiatkovo chráneného Geschaderovho domu. Potom nás už čaká kúpeľné mestečko Veľké Losiny, kde sa nachádza ručná papiereň, ktorá už vyše 400 rokov neprestajne vyrába papier tradičným manufaktúrnym spôsobom. Je poslednou v Európe. Navštívime Múzeum papiera.  Potom prehliadka renesančného zámku zo 16. st. Zámok bol miestom väznenia, výsluchu a mučenia ľudí obvinených z čarodejníctva. Spoločná prehliadka zámku. Po prehliadke ešte krátke voľno na občerstvenie a odchod do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.

 

 

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
139 € / os.

Termín: 13.-14.apr. 2024

Cena zahŕňa:

  • autobusovú dopravu
  • ubytovanie s s raňajkami v 3* hoteli
  • sprievodcovské služby
  • poistenie proti insolventnosti
  • miestna sprievodkyňa v Šumperku

Cena nezahŕňa:

  • komentovaná prehliadka hradu Bouzov – dospelý 12,50€, senior 65+, ZŤP –  10€
  • prehliadka Múzea papiera – dospelý 8€,  senior nad 65+ a študent 6,50€
  • prehliadka zámku Veľké Losiny – dospelý 8€, senior 65+ a ZŤP -6€
  • Expozícia Čarodejnícke procesy s audioguidom – dospelý 3,50€,  senior 65+, ZŤP – 2,50€