Po stopách Štefánika

Po stopách Štefánika

Užite si jednodňový výlet, počas ktorého spoznáte kúsok histórie.

1. zastávka
Rodný dom M. R. Štefánika, evanjelický kostol a cintorín, Košariská

8,00 – odchod z Bratislavy, od Istropolisu

Rodný dom M. R. Štefánika, evanjelický kostol a cintorín, Košariská (10 – 12:00) M. R. Štefánik, významný politik, astronóm, vojak; od roku 1918 generál francúzskej armády a od roku 2004 aj generál Ozbrojených síl SR in memoriam, sa narodil 21. júla 1880 na evanjelickej fare v kopaničiarskej obci Košariská. My si prezrieme evanjelickú faru – rodný Štefánikov dom, v ktorom je zriadené jeho múzeum. Z výkladu sprievodcu, ako aj prostredníctvom vystavených exponátov získame mnohé zaujímavé informácie o osobnosti, živote a diele tohto slovenského velikána. Okrem samotnej fary si pozrieme aj evanjelický kostol, v ktorého priestoroch uvidíme i výstavu s názvom „Potomci, nezabúdajte“, a na priľahlom cintoríne sa pristavíme pri hrobe Štefánikových rodičov.

Vstupné do múzea : dospelí do 70 rokov: 4€. Deti do 6r., ZŤP, dôchodcovia nad 70 rokov: zdarma.

2. zastávka: Brezová pod Bradlom Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

Múzeum, jediné na Slovensku, sa nachádza v mieste, v ktorom Dušan Jurkovič vyrastal, v ktorom je pochovaný a v ktorom existuje sedem jeho diel, vrátane toho najznámejšieho – Mohyly M. R. Štefánika na Bradle. Múzeum predstavuje Jurkovičov život i dielo a minulosť Brezovej pod Bradlom.

3.zastávka : obed, v reštaurácii u Tvarožkov

Reštaurácia u Tvarožkov ponúka svoje služby v rekonštruovanomdome významnej brezovskej rodiny Tvarožkovcov. Tvarožkovský dom stojí na brezovskom rínku, dnes Námestí gen. M.R.Štefánika. V podbrání reštaurácie je zachovaná tabuľa s rodokmeňom Tvarožkovcov.     Cena: 5 €      

4. zastávka: Mohyla M.R. Štefánika, Brezová pod Bradlom

Na vrchu Bradlo, vo výške 543 metrov nad morom, sa týči neprehliadnuteľná biela stavba v tvare pyramídy. Unikátna Mohyla M. R. Štefánika je vybudovaná z travertínových blokov podľa návrhu známeho architekta Dušana Jurkoviča. Základný kameň tejto 96 metrov dlhej a 70 metrov širokej stavby, bol položený 17. júla 1927. Nepretržite, počas 280 dní
pracovalo na tomto diele 150 – 200 robotníkov. Slávnostného odhalenia sa Mohyla dočkala 23. septembra 1928 počas celonárodnej slávnosti. Na hornej terase Mohyly sú umiestnené štyri vysoké obelisky, ktoré symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia (jednou z nich bol samotný Štefánik). Vrchol Mohyly tvorí tumba – náhrobok. Silný dojem z návštevy tohto monumentálneho diela ešte umocňuje neopakovateľný výhľad do šíreho okolia malebného kopaničiarskeho kraja.

návrat do Bratislavy cca o 18,00 

cena zájazdu 23€/os zahŕňa autobusovú prepravu z/do Bratislavy, sprievodcovské služby, poistenie CK proti úpadku.

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
23

termín: 30.júl, 15.aug., 22.sep.2020