PORTUGALSKO, LISABON A PORTO

Portugalsko

Lisabon a Porto

Uvidíme množstvo historických a kultúrnych pamiatok, zaujímavú architektúru a ochutnáme výborné portské víno.

LISABON
1. deň

Odlet z Viedne. Po prílete transfer do 3* hotela a voľný program. Hotel sa bude nachádzať v dochádzkovej vzdialenosti k zastávke metra, prípadne inej hromadnej dopravy do centra Lisabonu.

2. deň

Poznávací okruh Lisabonom, cez 2 najstaršie historické štvrte Mouraria & Alfama.

Navštívime najstaršiu štvrť hlavného mesta – Alfama s kľukatými úzkymi uličkami, obkľúčenými nízkymi farebnými domčekmi, ktoré stavali ešte pôvodní maurskí obyvatelia. Budeme obdivovať kachličky “azulejos”, ktoré zdobia steny mnohých tradičných domov a ochutnáme tradičný likér Ginjinha. Zatúlame sa až ku najstaršiemu rímsko-katolíckemu kostolu mesta, katedrále Sé a odhalíme aj niekdajšiu malú židovskú štvrť, ktorá sa celkom vytratila po Lisabonskom masakri v 16. st. Odtiaľ sa vyšplháme ku jednej z najočarujúcejších vyhliadok mesta – Portas do Sol, odtiaľ priamo ku hradu Sv. Juraja.  
*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€).
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Ginjinha likér (1,40€)

Popoludní si budeme hovoriť o katastrofálnom zemetrasení, ktoré sa odohralo v roku 1755 a malo za následok prestavanie dolnej štvrte Baixa Pombalina. Dnes tu stojí ako víťazná spomienka nad touto ničivou smršťou impozantný Triumfálny oblúk. Prejdeme sa cez uličky niekdajšej bohémskej štvrte, dnes tiež obľúbenej nočnej štvrte, kde v noci ožíva okolo 300 barov – Bairro Alto. Uvidíme aj historické žlté električky, ktoré sú symbolom mesta. Ochutnáme slávny krémový koláčik – pastel de nata v jednej z pekárničiek. A prehliadku ukončíme na brehu rieku Tajo, priamo na najväčšom námestí Lisabonu, odkiaľ vidno sochu Ježiša Krista a veľkolepý most 25 Apríl.
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

3. deň

V rámci tejto poldennej prehliadky sa zoznámime s Portugalskom v čase objavov, kedy sa slávni portugalskí moreplavci vydávali na ďaleké zámorské expedície s cieľom vydobyť nové územia a rozšíriť vtedajšie portugalské impérium. Dnes v tejto štvrti Lisabonu môžeme obdivovať kláštor sv. Hieronyma, v ktorého kostole leží hrobka samotného Vasca de Gamu (vstup do kostola zdarma). Tu si povieme o zrodení Zlatého Veku Portugalska a o najväčších objavoch, ktoré sa Portugalcom podarili dosiahnuť. V pekárničke Pastéis de Belém, ktorá leží medzi kláštorom a prezidentským palácom si zájdeme ochutnať vychýrený krémový koláčik, ktorého tajný recept sa zachoval od roku 1837. Ďalej UNESCO pamiatka – bašta Belém. Tá je označovaná za symbol národa rovnako, ako Eiffelova veža pre Francúzov.
*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): kláštor sv. Hieronyma – 10,00 € (65+/študenti 5,00 €), veža Belém 6,00€ (65+/študenti 3,00 €). 
 *Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

4. deň

Raňajky, voľný program v Lisabone.

PORTO
5. deň

Check out z hotela, individuálny transfer z hotela na železničnú stanicu, odchod do Porta. Po príchode do Porta individuálny transfer zo železničnej stanice do hotela v Porte. Check in do 3* hotela a voľný program. Hotel sa bude nachádzať v dochádzkovej vzdialenosti k zastávky MHD.

6. deň

Navštívime jednu z dominánt mesta – vežu Torre dos Clérigos ponúkajúcu krásny výhľad na celé okolie mesta. Veža je vysoká 75,6 metra a je potrebné zdolať približne 240 schodov. Prehliadka bude pokračovať námestím Praça de Lisboa a kostol Igreja do Carmo a nevynecháme ani Avenidu dos Aliados, ktorá vedie až k modernej radnici. Vydáme sa aj do štvrti Baixa plnej tradičných obchodíkov. Neminieme ani jednu z najväčších nákupných ulíc Rua da Santa Catarina, kde tiež nájdeme miestnu najznámejšiu kaviareň Majestic v štýle Art Nouveau, založenú už v roku 1921. Po obede sa vydáme ku katedrále Sé do Porto, ktorá bola postavená v 12. storočí . Po ceste sa zastavíme na stanici Sao Bento, ktorej jedinečnosť tvoria najmä modré keramické kachličky, tzv. azulejos. Tie patria k symbolom mesta a je možné vidieť ich ešte na mnohých ďalších miestach. Po prehliadke katedrály budeme zostupovať uličkami do ďalšej časti mesta smerom k rieke Douro a cestou navštívime kostol Sao Francisco, ktorého interiér je vyzdobený viac ako dvesto kilogramami zlata.  Najväčším turistickým lákadlom je historické centrum mesta, nazývané Ribeira, ktoré patrí do svetového dedičstva UNESCO. Farebné staré domčeky sa tiahnu popri rieke.
Ďalšou dominantou Porta sú mosty, ktorých je dovedna šesť. Dva najznámejšie sú Ponte Maria Pia, ktorého stavbu riadil Gustav Eiffel a Ponte Dom Luís I.

7. deň

Ráno sa vydáme miestnou autobusovou dopravou do zhruba 15 minút vzdialenej časti mesta Foz. Tu sa prejdeme krásnou promenádou pozdĺž oceánu, lemovanou kaviarňami a reštauráciami. Dorazíme až k miestnej mestskej pláži Matosinhos. Nasledovať bude dlhšia pauza – môžete ju využiť na ochutnávku miestnych špecialít, na relaxáciu a prechádzkami po pobreží. Popoludní sa prepravíme autobusom späť do mesta na Ribeiru, kde prejdeme mostom Dom Luis I. a dostaneme sa tak do časti Vila Nova de Gaia, ktorá je samostatným mestom. Mesto je známe svojimi ‚caves,‘ čiže pivnicami slávneho portského, ktoré sa v nich skladuje. Na brehu rieky kotvia typické lode so sudmi vína (rabelo loďky), ktorými sa v minulosti dopravovalo víno z Údolia Doura. Jednu z pivníc aj navštívime – oboznámime sa s procesom výroby portského vína a na konci prehliadky bude nasledovať ochutnávka s možnosťou zakúpenia vína.

8. deň

Check out z hotela,  transfer z hotela na letisko, odlet do Viedne.

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
789

termín: 02.12. – 09.12.

Cena  zahŕňa:  leteckú dopravu Viedeň – Lisabon / Porto – Viedeň • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg • všetky letiskové a palivové poplatky • online check-in • ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami • hotel v dochádzkovej vzdialenosti od zastávky MHD • 2 dňový program so slovenským sprievodcom v Lisabone • 2 dňový program so slovenským sprievodcom v Porte • vlakový lístok Lisabon – Porto • transfer letisko – hotel / hotel – letisko • ochutnávka pravých portských vín • poistenie insolventnosti CK

Cena nezahŕňa:  cestovné poistenie • miestne poplatky – city tax (vo výške 2€/os./noc) • batožinu do podpalubia • doplatok za 20kg batožinu do podpalubia je 50€ na osobu za oba smery (nie je povinná). V prípade záujmu je potrebná rezervácia batožiny spolu so zájazdom (v prípade doobjednania batožiny až po úhrade zájazdu je doplatok za 20 kg batožinu 80€ na osobu za oba smery) • miestnu dopravu v Lisabone a Porte • celodenný lístok na dopravu stojí 7€/osoba • vstupy do pamiatok v Lisabone a Porte • transfery z/na železničnú stanicu