PORTUGALSKO, LISABON: MESTO MOREPLAVCOV

Portugalsko, Lisabon

Mesto moreplavcov

Lisabon – jedno z najslnečnejších miest v Európe. Je známe svojimi výnimočnými výhľadmi, svojráznymi spôsobmi dopravy a gurmánskymi zážitkami, vrátane výborného portského vína.

1. deň
odlet Viedeň – Lisabon

Po prílete do Lisabonu nasleduje transfer do 3* hotela a voľný program. Hotel sa bude nachádzať v dochádzkovej vzdialenosti k stanici metra, prípadne inej hromadnej dopravy do centra Lisabonu.

2. deň
Odchod na poznávací okruh Lisabonom

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte
Mouraria & Alfama – „V bludisku maurských predkov“

Počas tejto prehliadky sa zoznámime so zrodením Portugalska a Lisabonu. Navštívime najstaršiu štvrť hlavného mesta – Alfama, kde sa prejdeme kľukatými úzkymi uličkami, obkľúčenými nízkymi farebnými domčekmi, ktoré stavali ešte pôvodní maurskí obyvatelia. Povieme si o vplyve rôznych kultúr, ktoré počas portugalských objavov mali dopad na portugalskú kultúru. Budeme obdivovať kachličky “azulejos”, ktoré zdobia steny mnohých tradičných domov a ochutnáme tradičný likér Ginjinha. Zatúlame sa až ku najstaršiemu rímsko- katolíckemu kostolu mesta, katedrále Sé a odhalíme aj niekdajšiu malú židovskú štvrť, ktorá sa celkom vytratila po Lisabonskom masakri, ktorý sa odohral v 16. storočí. Odtiaľ sa vyšplháme ku jednej z najočarujúcejších vyhliadok mesta – Portas do Sol, kde si to zamierime priamo ku hradu Sv. Juraja. Do hradu sa tak môžeme pozrieť spoločne, alebo si ho môžete pozrieť v rámci voľného času. 
*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti
– 5,00€)  *Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Ginjinha likér (1,40€)

Obedná prestávka (obed nie je v cene pobytu).

Cieľom tejto prehliadky je zoznámiť sa s o niečo modernejšou historickou etapou Lisabonu – budeme si hovoriť o katastrofálnom zemetrasení, ktoré sa odohralo v roku 1755 a malo za následok prestavanie dolnej štvrte Baixa Pombalina. Dnes tu stojí ako víťazná spomienka nad touto ničivou smršťou impozantný Triumfálny oblúk. Budeme si hovoriť aj o diktatúre v Portugalsku, ktorá bola ukončená Klinčekovou revolúciou na námestí Carmo. Prejdeme sa cez uličky niekdajšej bohémskej štvrte, dnes tiež obľúbenej nočnej štvrte, kde v noci ožíva okolo 300 barov – Bairro Alto. Uvidíme aj historické žlté električky, ktoré sú symbolom mesta. Ochutnáme slávny krémový koláčik – pastel de nata v jednej z dnes najpopulárnejších pekárničiek. A prehliadku vyvrcholíme na brehu rieku Tajo, priamo na najväčšom námestí Lisabonu, kde si vychutnáme výhľad na sochu Ježiša Krista a veľkolepý most 25 Apríl.
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

3. deň

V rámci tejto poldennej prehliadky sa zoznámime s Portugalskom v čase objavov, kedy sa slávni portugalskí moreplavci vydávali na ďaleké zámorské expedície s cieľom vydobyť nové územia a rozšíriť vtedajšie portugalské impérium. Dnes v tejto štvrti Lisabonu môžeme obdivovať niektoré z najvýznamnejších pamiatok Portugalska – dve z nich zaradené do zoznamu UNESCO. Asi ku najveľkolepejším patrí práve kláštor sv. Hieronyma, v ktorého kostole leží hrobka samotného Vasca de Gamu (vstup do kostola zdarma). Tu si povieme o zrodení Zlatého Veku Portugalska a o najväčších objavoch, ktoré sa Portugalcom podarili dosiahnuť. V pekárničke Pastéis de Belém, ktorá leží medzi kláštorom a prezidentským palácom si zájdeme ochutnať vychýrený krémový koláčik, ktorého tajný recept sa zachoval od roku 1837. Okrem kláštora budeme mať možnosť obdivovať manuelskú architektúru aj na ďalšej UNESCO pamiatke, ktorou je bašta Belém. Tá je označovaná za symbol národa rovnako, ako Eiffelova veža pre Francúzov. Neprehliadnuteľným je Pamätník Objaviteľov. Práve ten je snáď najkonkrétnejším vyjadrením oslavy odvahy a víťazstiev významných postáv portugalských objavov, ktorí priložili ruku ku dielu a zaslúžili sa o zrodenie dávnej portugalskej zámorskej veľmoci.
*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): kláštor sv. Hieronyma – 10,00 € (65+/študenti 5,00 €),
veža Belém 6,00€ (65+/študenti 3,00 €), Pamätník Objaviteľov 6,00€ (<18/5,00€) 
 *Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)
Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie a večer v centre Lisabonu. 

4. deň

Pri pobyte na 4 dni: Check out z hotela,  transfer z hotela na letisko, odlet do Viedne.
Pri pobyte na 6 dní: Voľný program v Lisabone

5. deň

Pri pobyte na 6 dní: Voľný program v Lisabone

6. deň

Pri pobyte na 6 dni: Check out z hotela,  transfer z hotela na letisko, odlet do Viedne.

KEDY?

02.08. – 05.08.
4 dní / 3 nocí
Raňajky
679 €

02.08. – 07.08.
6 dní / 5 nocí
Raňajky
699 €

15.11. – 18.11.
4 dní / 3 nocí
Raňajky
482 €

02.12. – 06.12.
5 dní / 4 nocí
Raňajky
486 €

CELKOVÉ CENY A TERMÍNY NÁJDETE V TABUĽKE

Cena  zahŕňa:  leteckú doprava Viedeň – Lisabon – Viedeň • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg • všetky letiskové a palivové poplatky • online check-in • ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami • hotel v dochádzkovej vzdialenosti od metra • 2 dňový program so slovenským sprievodcom • transfer letisko – hotel – letisko • poistenie insolventnosti CK

Cena nezahŕňa: cestovné poistenie • miestne poplatky – city tax (vo výške 2€/os./noc) splatné priamo na recepcii hotela • batožinu do podpalubia • doplatok za 20kg batožinu do podpalubia je 50€ na osobu za oba smery (nie je povinná). V prípade záujmu je potrebná rezervácia batožiny spolu so zájazdom (v prípade doobjednania batožiny až po úhrade zájazdu je doplatok za 20 kg batožinu 80€ na osobu za oba smery). Batožinu je možné objednať pre ľubovoľný počet cestujúcich. • miestnu dopravu v Lisabone (celodenný lístok na dopravu stojí 7€/osoba) • vstupy do pamiatok (vstupy je možné zakúpiť individuálne podľa požiadaviek priamo na mieste)