Prosecco Tour

Valdobbiadene sa nachádza pod alpsko-dolomitovou zónou, čo mu dáva skvelú chladivú klímu na pestovanie vínnej révy odrody Glera, z ktorej sa vyrába celosvetovo známe šumivé víno Prosecco. 7. júla 2019 bola oblasť okolo severotalianskych miest Valdobbiadene a Conegliano zapísaná na na zoznam svetového dedictva Unesco. A práve odtiaľto pochádza to najlepšie extra suché biele šumivé víno, prosecco. Okrem vinohradníctva známe aj tým, že bolo etapovým mestom závodu Giro d´Italia.

1.deň: odchod zo Slovenska podľa nástupných miest; ubytovanie; o 17.00 hod. degustácia prosecca s občerstvením;
Vynikajúce prosecco dnes vyrába Gregorio Bortolin so synmi Massimo a Michele vo svojej vinici Ca´Salina (Santo Stefano) vo Valdobbiadene. A práve tu máme objednanú degustáciu siedmich druhov prosecca s občerstvením. Prosecco rodiny Bortolin „Valdobbiadene prosecco superiore D.O.C.G. extra brut“ získalo 9. júla 2021 zlatú medailu. Iné proseccá z vínnej pivnice Ca´Salina majú zlaté medaily z r. 2004 a 2006. Všetky budete mať možnosť ochutnať.

2.deň:

vychádzka po okolí (budete potrebovať športovú obuv), zažijeme nezvyčajný obed v Osteria senz´Oste je to krčma, kde chýba hostiteľ, ba aj čašníci. Vojdete a poslúžite si. Krčma je otvorená od rána do desiatej večer. Zákazník si sám vyberie, čo chce, sám si nahodí sumu do kasy a peniaze nechá v škatuli pri pokladni. Skvelý príklad absolútnej dôvery k ľuďom.

Podvečer navštívime vianočné trhy v Cison di Valmarino. Mestečko patrí k stovke talianskych miest (tzv. Borghi piu belli in Italia) s najkrajším historickým centrom, kde sa aj navečeriame. Cestou na trhy sa zastavíme vo Follina v románsko-gotickom opátstve s kláštorom z 12. st. Večer (podľa záujmu) je možnosť degustovať prosecco v menšom rodinnom vinárstve.

3.deň

po raňajkách odchod na Slovensko; zastávka pri Molinetto della Corda- starý mlyn (r. 1630) na brehu rieky Lierza, ktorý vyrábal múku pre celé okolie. Pracoval naplno celých 300 rokov; zatvorili ho až v r. 1953. Dnes je živým múzeom a dôkazom života minulých časov. Ďalšia zastávka bude v San Pietro, degustácia eco-bio produktov na rodinnej farme PERenzinovcov. Ich syr Capra Tonka & Vermouth získal v r. 2020 zlatú medailu. Vo svojom obchodíku (tzv. bottega) majú okrem vlastných a lokálnych produktov, aj ponuku tých najlepších eno-gastro-produktov z celého Talianska a ponuku svetových syrov.

Termín – 10.-12.okt.2022

Cena 430€ zahŕňa:

  • dopravu klimatizovaným autobusom. Nástup: RK,MT, ZA,TN,TT,BA
  • transfer v zóne
  • vstup na degustáciu prosecca
  • 2x ubytovanie s raňajkami
  • slovenského sprievodcu, ktorý je vám počas celého pobytu k dispozícii
  • poistenie CK

Cena nezahŕňa:

  • miestnu daň (platí sa priamo na mieste)
  • vstup na degustáciu lokálnych produktov PER (syry-šunky-salámy-víno)
  • cestovné poistenie klienta (pomôže vybaviť CK)
  • príplatok za jednolôžkovú izbu