Švédsko - Uži si Štokholm
14.-16.sep. 2023

Štokholm je mestom Nobelových cien a jedným z najzelenších miest Európy. Rozprestiera na štrnástich ostrovoch, poprepájaných päťdesiatimi siedmimi mostami, na mieste, kde sa stretáva sladká voda jazera Mälaren so slanou vodou Baltského mora. Lákadlom Štokholmu je jeho dizajn, mestská časť SoFo, Gamla Stan, možnosť ochutnať typické jedla, vybrať sa loďkou na výlet pomedzi ostrovy, poprechádzať sa v Skanzene a obdivovať ruch mesta.

Štokholm

1.DEŇ

Poobedný odlet z Viedne (14,50). Štokholm nás privíta o 17,05. Ubytujeme sa v 4*hoteli v centre, blízko stanice na ktorú pricestujeme z letiska. Od historického centra Gamla stan- jedno z najväčších a najlepšie zachovaných stredovekých historických centier v Európe a jedna z top atrakcií Štokholmu, je to 10 min peši.

Vyberieme na večernú prechádzku po meste. Štokholm je mesto mulitikultúrne, tolerantné, priateľské a plné rešpektu voči športu, umeniu, histórii, ale aj inováciám. Bolo založené v 13.st. pod názvom Birger Jarl, i keď jeho územie bolo obývané Vikingami už okolo r. 1000 pred Kristom.
Pôjdeme sa pozrieť k dominante mesta – 106 m vysoká radnica Stadshuset, ktorá sa skladá z 8 miliónov hnedých tehál, ktoré boli ručne tvarované. Tu sa 10. decembra koná banket a koncert pri príležitosti udeľovania Nobelových cien.
Večer si nenechajte ujsť zážitok aspoň nakuknúť do prvého icebaru na svete ( priamo v našom hoteli). Stále je tu teplota -5°C, dokonca aj poháre sú z ľadu

Icebar Štokholm

2.DEŇ

Celodenný výlet lodným trajektom na ostrov  Djurgården. Ostrov s parkom, niekdajším lovným revírom kráľov, je známy aj vďaka tamojším múzeám, ktoré môžeme navštíviť.
Po celom parku sú kaviarne, reštaurácie a stánky na občerstvenie.  

Vasa museum

Vasa múzeum– námorne múzeum s vojenskou loďou Vasa, ktorá sa potopila iba pár minút po vyplávaní. O 333rokov ju vytiahli z mora. Je to úchvatný umelecký poklad a autentické historické svedectvo, ide o jedinú zachovanú loď zo 17. storočia na svete, 69m dlhú a 48,8m vysokú s nádhernými drevorezbami.
Skanzen– 1.múzeum vo voľnej prírode na svete, s budovami zo všetkých časti krajiny. Priniesli ich sem s celým vybavením a postavali ich nanovo presne podlá originálu.
Abba múzeum– Kto bude mať záujem môže navštíviť aj interaktívne múzeum legendárnej švédskej skupiny ABBA, ktorá predala celkovo neuveriteľných 370 miliónov hudobných nosičov. Medzi exponátmi nájdete aj množstvo kostýmov, ktoré známa štvorica v čase svojej najväčšej slávy nosila.
Vikingské múzeum ponuka exhibíciu a vizuálne zobrazenie života reálnych ľudi z čias Vikingov.

Fakultatívne: Vikingská večera – 3-chodová neobyčajne zážitková hodová večera v stredovekej atmosfére so živou keltskou hudbou a show, jedinej vikingskej reštaurácii na svete. Aifur Restaurant & Bar je pomenovaný po legendárnej lodi Aifur a je výsledkom 15 rokov výskumu o živote, jedle a kultúre Vikingov z rokov 700-1100.   ( cca 80€ vrátane nápojov) 

www.aifur.se/en-GB/aifur-en
http://www.aifur.se/en-GB/aifur-en

3.DEŇ

Raňajky, check out, poprechádzame sa ešte po Štokholme- pôjdeme na Gamla Stan, kde nájdeme Kráľovský palác, najväčší kráľovský hrad na svete, ktorý sa stále používa k svojmu pôvodnému účelu. Má 608 miestnosti. Okrem pompéznych miestností tu nájdete strieborný trón kráľovnej Kristíny a galériu Karla XI. inšpirovanú Zrkadlovou sálou vo Versailles. Pôjdeme ku františkánskemu kostolu  Riddarholmen z 13.storočiaktorý je miestom posledného odpočinku švédskych kráľov od kráľa Magnusa ktorý ho dal vybudovať, až po kráľa Karola XIV. Potom sa presunieme ku katedrále Storkyrkan – päťloďový chrám s klenbou, ktorý bol zasvätený patrónovi tunajších námorníkov a obchodníkov sv. Mikulášovi a bol dejiskom kráľovských svadieb, korunovácií a pohrebov. Je najstaršou budovou v Štokholme. Prejdeme sa k najikonickejšiemu námestiu v Štokholme k námestiu Stortorget s farebnými domami.  Popoludní, okolo16.00 si zoberieme z hotelovej úschovne batožinu a presunieme sa na letisko.

Kráľovský palác Štokholm

Námestie Stortorget Štokholm

let do Viedne (19:20-21:35)

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
529 € / os.

Termín:  14.-16. september 2023

Cena zahŕňa: 

Letenka Viedeň-Štokholm a späť, 10 kg príručná batožina autobus – Autobusový transfer z letiska Štokholm do hotela v centre a späť – Ubytovanie v 2-lôžkovej izbe v 4*hoteli v centre s raňajkami

-72-hodinový lístok na verejnú dopravu – vrátane trajektov okolo štokholmských ostrovov – slovenský sprievodca – Poistenie CK proti úpadku.

Cena nezahŕňa:

Vstupy do múzeí a atrakcií: (VASA múzeum – cca 20 € / dospelá osoba, osoby do 18 rokov vstup zdarma, ABBA múzeum – cca 28 € / dospelá osoba, cca 25 € / študenti a seniori, Skanzen – cca 20 € / dospelá osoba -fakultatívna večera – komplexné cestovné poistenie 18€ na pobyt.