Južná India – štát Karnataka

      Pozvánka na veľtrh cestovného ruchu v Bengalore, @Karnataka International Travel Expo ma veľmi potešila. Je to veľmi veľký veľtrh pre viac ako 500 pozvaných „buyerov“. V tomto štáte v Južnej Indii som ešte nebola, a tak som mala veľké očakávania.

      Letenku mi organizátori spravili tak, že som priletela o 3.hod.nadránom, po imigračnej kontrole ( otlačky prstov, fotka, kontrola pasu a víza) som s trochou obavy vyšla do haly – 6 ľudí ma čakalo! Dostala som kytičku a odviedli ma ku autu. Viezla som sa sama v aute do hotela. A tam už tiež bolo všetko pripravené, veľmi dobrá organizácia.

      Mala som celý deň voľno, bufetový obed a večera zabezpečená. Bola nedeľa, ale ochotný vodič tuk- tuku presne vedel kam ísť kúpiť si indickú sim kartu, kam zameniť peniaze, a neodpustil si ani doviezť do obchodu s „najlepšími cenami 😊“. Vozil a čakal spolu aj 2 hodiny a keď prišlo na cenu – povedal, daj koľko myslíš. Dostal asi 10€ a bol spokojný.

      Večer nás ďalší vodič odviezol na ayurvédsku masáž @Shathayu – veľmi dobrá a cenovo polovica z tej, čo ponúkal hotel.

      Na druhý deň už sme boli medzinárodná skupinka a išli sme na FAMtrip – 3-dňový poznávací program. My sme mali Royal Heritage program, videli sme hinduistické chrámy, ale aj tzv. Jain náboženstva, ktoré je lokalizované iba v tejto časti Indie. Veriaci sú veľmi striktne vegetariáni, jesť môžu iba za dňa, aby náhodou nejakú mušku omylom nezjedli. Dokonca nejedia ani koreňovú zeleninu alebo zemiaky – pretože v zemi sa ich mohol dotknúť červík… K veľkej monolitickej soche boha Gomateshwaru robia púte, súčasťou ktorých je aj stúpanie po 620 schodoch na kopec. Samozrejme na boso. Vo všetkých chrámoch a či v paláci sme museli chodiť vyzutí, vraj čo ak by topánka bola vyrobená z kože zvieraťa, či dokonca kravy, a znesvätili by sme miesto. (dobre že som mala dostatok mokrých utierok, veľmi sa zišli po návšteve chrámov). Mysore je „malé “ mesto, cca 1,5 miliónové,  známe Maharadjovým palácom, 2.najväčším po Taj Mahal.  Palác ma architektúru veľmi ovplyvnenú britskou vládou,  ale aj s moslimskymi prvkami. Veľa vzácneho dreva, zlata, striebra a slonoviny.

      Sú tu aj pamiatky moslimské – navštívili sme letný palác sultána Tippu s ozaj nevšednou výzdobou. Tu sme stretli aj chudobných chlapcov z moslimskej internátnej školy. Učitelia žoviálni – kľudne sa s nami- ženami bavili, ale chlapci boli vážni a tichí.
Dnes na ceste späť do Bangalore sme videli aj katolícky kostol (2% Indov sú kresťania).

      Indická kuchyňa nepatrí k mojim najobľúbenejším, utešovala som sa, že aspoň počas pobytu schudnem. No nie. To, že sme boli na miestach, kde sú zvyknutí na zahraničných hostí, ponuka bola neskutočne široká, jedlá výborné, skvelo pripravené. Veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Zažili sme aj obed v lokálnej reštaurácii, kde servírovali jedlo na banánový list.

      Doprava  v Indii je pre našinca riadne chaotická, hoci časom zistíme, že má svoje presné pravidlá, a preto nevidno na cestách nehody (ono je to vraj, keď si kúpi Ind dopravný prostriedok, ide si ho dať požehnať. Je to ceremoniál, kde sa vymačká 5 citrónov a šťavou sa postriekajú kolesá a zadok auta. Potom sa rozbije kokos, čo má znamenať, že ďalej sa už nemá rozbiť nič).

      V 3-prúdovej ceste ide v pohode vedľa seba autobus, niekoľko tuk-tukov, autá a samozrejme motorky. Trúbením dávajú najavo, že idem ťa predbiehať.  Funguje to.

      My sme zažili aj super luxusné minibusy s koženými sedadlami s masážou, priestormi na samonabijanie mobilu, či odkladacím priestorom na nápoj, kde si zvolíte, či ho chcete chladiť, alebo zohrievať.

      Ale zážitok bol luxusný vlak @The Golden Chariot, ktorý vezie turistov a cez deň sa robia prehliadky. All Inclusive cesta na 5 noci vyjde asi 4000€/os. V jednom z 11 vagónov sú 4 kabínky/spálne,  potom bary, reštaurácie,  čitáreň, masážny salón aj fitness.

      Karnataka je pekný štát. Páči sa mi tu. Hory, krajina je zelená, veľa jazier, ovocia a milých ľudí. Starajú sa o nás, iba najlepšie služby ponúkajú. Nocovali sme v luxusnom rezorte, @SeraiResortChickMagalur. Nádherné vilky s vlastným bazénom, obrovské izby, dokonalé služby (cenovo cca vyjde noc ako v bratislavskom alebo tatranskom hoteli).
Karnakata je oblasť pestovania kávy, rezorty ako aj tento náš sú obklopené kávovníkmi. Hostia si môžu robiť prechádzku so sprievodcom, ktorý im vysvetlí celý proces. Pestuje sa tu arabica.

     Počas nasledujúcich 2 dni intenzívnych B2B meetingov sme získali veľa užitočných kontaktov na indických partnerov, ktoré pomôžu pripraviť dokonalé itineráry pre Vás, našich klientov.