Luhačovice a Vizovice, otváranie prameňov
13.máj 2023

Luhačovice už v minulosti často a radi vyhľadávali rôzne známe osobnosti: Leoš Janáček sa pri tvorbe niektorých svojich slávnych hudobných diel nechával inšpirovať práve týmto prostredím, T.G. Masaryk, Eduard Beneš, Alfons Mucha, Karel Čapek, Jan Werich, či Vlasta Burian, ktorý tu rád hrával tenis na dnes už viac ako storočných tenisových kurtoch. Luhačovice sú navždy spojené so slovenským architektom Dušanom Jurkovičom. Ochutnáme minerálku Vincentka priamo z prameňa  A keď už sme vo Valašskom  kraji, navštívime aj zámok, slávnu likérku Jelínek a čokoládovňu vo Vizoviciach.

Odchod z Bratislavy 7:30

Vo Vizoviciach pôjdeme na prehliadku továrne na výrobu likérov Rudolfa Jelínka vo Vizoviciach.

Má vyše 400 ročnú tradíciu na Valašsku. Na záver nejaký ten elixír ochutnáme a môžeme si nakúpiť vo firemnej predajni. Čaká nás tiež prehliadka zámku Vizovice,  bielej perly Valašska, ako sa zvykne nazývať. Pobyt vo Vizoviciach zakončíme nákupmi v zámockej čokoládovni Chocolaterie Chapeau. Doporučujeme napr. „Ubelský mls“ – višňa v slivovici, marcipáne, potiahnutú horkou čokoládou – pralinka, ktorá v r. 2009 získala ocenenie Perla Zlínska alebo Venušine bradavky – škrupinka z horkej čokolády plnená čokoládovou penou s kvapkou pomarančového likéru 😊.

Luhačovice  sú vybudované v jedinečnom prírodnom prostredí, ktoré inšpirovalo významného architekta Dušana Jurkoviča a on v zásadnej miere ovplyvnil vzhľad mesta. Je tu mnoho jeho unikátnych stavieb postavených v štýle ľudovej secesie – Jurkovičov dom, kúpeľné domy, vily, vilky a pavilóny. Kolorit kúpeľov dotvára kolonáda končiaca halou, kde vyviera známa minerálna voda Vincentka

Okrem nej je tu niekoľko ďalších, nie menej liečivých prameňov. Sú rozmiestnené po celom priestore kúpeľov a sú dostupné návštevníkom, aby ich ochutnávali a porovnávali…

Druhá májová sobota je aj čas, kedy sa slávnostne otvárajú liečivé pramene. Čaká nás  sprievodný program slávností a jarmok.

Príchod do Bratislavy okolo 21:00

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
35 € / os.

Termín:  13.máj 2023

Cena zahŕňa:

Dopravu z/do Bratislavy, sprievodcu, poistenie CK.

Cena nezahŕňa:

vstupy: Jelínek (250 Kč/senior 150Kč), zámok Vizovice 180Kč/senior 140Kč)