Advent v Mariazelli
2. dec. 2023

      Mariazell – malé mestečko, ktoré tvorí iba hlavné námestie a zopár ulíc, patrí však k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. v 12.storočí si mních uložil sošku Panny Márie vo svojej cele (Zelle), a tak sa začal príbeh mesta.  Mariazell sú zároveň aj horské klimatické kúpele s krásnou alpskou scenériou. Dominantou mesta Mariazell je bazilika so zaujímavým priečelím – medzi barokovými vežami s kupolami stojí ešte gotická veža.

Adventný Mariazell

Po príchode do nášho cieľa – Mariazell – prehliadka Baziliky so soškou Madony, ktorú volajú tiež Magna Mater Austriae ( Veľká Matka Rakúska). Majestátna Bazilika je vnútri neuveriteľne pekne zdobená, sú tam krásne maľby, zlaté, strieborné a mramorové sochy.

Po prehliadke baziliky  pôjdeme na prehliadku a ochutnávku perníkov u Pirkerovcov. Tu sa recepty dedia z generácie na generáciu už 100 rokov. Všetko naokolo vonia medom, korením a perníkmi, staneme sa súčasťou príbehu o Jankovi a Marienke. Podľa firemného hesla- „všetko od včiel“ – môžeme nahliadnuť aj do výroby voskových sviečok a medoviny.  Všetko čo ochutnáme, si následne môžme aj kúpiť.

Nebola by návšteva mesta Mariazell úplná, ak by sme nenavštívili takmer 150-ročnú likérku Cajetána Arzbergera, ktorá vyrába tradičný, slávny Mariazell likér z 33 druhov byliniek. Prehliadka manufaktúry a ochutnávka. Ktorý Vám bude najviac chutiť? Polosladký s mätou, sladkokyslý, či tradičný Kräuterbitter ( bez cukru a obzvášť horký)? Všetky sú medicínka s veľmi pozitívnym účinkom na trávenie.

 

https://www.arzberger.co.at/

Individuálne voľno. Hlavný vianočný trh sa nachádza pred bazilikou, kde si môžete kúpiť miestne produkty. Medzi rarity v Mariazelli patrí aj 5m vysoká perníková chalúpka s viac ako 1000 kg pravých perníkov, či najväčší závesný vianočný veniec na svete.
Možno trochu unavení, ale obohatení o veľa krásnych zážitkov opúšťame podvečer Mariazell. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

https://www.mariazeller-advent.at/adventpackerl-2022/

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
49 € / os.

Termín:  2.dec. 2023

Cena zahŕňa:

Doprava, sprievodca, poistenie CK + vstupy

Cena nezahŕňa:

Návšteva výrobne perníkov s ochutnávkou –  7€, vstup do likérky s ochutnávkou – 6 €, cestovné poistenie