Skalné mestá Východných Čiech
18.-23.sep. 2024

      Pozývame Vás stráviť 5 nezabudnuteľných dní v magickom kraji úchvatných skalných miest, tajomných zákutí a úžasných výhľadov. Pri našich potulkách očarujúcou prírodou objavíme aj niekoľko hradov a zoznámime sa s remeslami, ktoré majú v tejto oblasti svoju tradíciu.

Program: 

1.deň: 

      Spoločný odchod z vlakom z Bratislavy do Pardubíc (odchod 5:58), kde už bude čakať náš zájazdový autobus. Ten nás čoskoro dopraví do obce Potštejn, okrem malebného barokového zámku sa tu totiž vypína aj rozsiahla zrúcanina rovnomenného hradu, jedna z najväčších zrúcanín v ČR. Počas približne hodinovej hranej prehliadky nás skvostnými zámockými sálami prevedú herci v dobových barokových kostýmoch. Následne sa príjemnou prechádzkou dostaneme ku vstupu do hradného areálu, kde uvidíme kaplnku sv. Jána Nepomuckého, posledné zastavenie Krížovej cesty „Boží hrob“, ale aj expozíciu dokumentujúcu históriu hradu. Deň zakončíme v neďalekom Vamperku, známom najmä tradíciou výroby čipiek navštívime Múzeum čipky Z Vamperku nás autobus odvezie do Trutnova, kde sa na najbližšie 4 noci ubytujeme.

2.deň: 

    Hneď zrána nám otvoria svoju neodolateľnú náruč Adršpašské skaly. V neopísateľne nádhernom skalnom meste budeme mať na výber trasy rôznej dĺžky a náročnosti (všetko si tam, samozrejme, povieme a ukážeme). Okrem toho sa môžeme prejsť okolo jazera s krištáľovo čistou vodou, po inom jazierku sa zasa previesť na plti, ai. Z Adršpašských skál sa odvezieme k autentickému Múzeu mlynárstva – k vodnému Mlynu Dřevíček, kde nás privíta pán mlynár. Záver dňa strávime v Broumove, kde sa nachádza rozsiahly a impozantný barokový komplex, kláštor, prehliadka. Vyberieme sa ešte na blízky cintorín, kde sa nachádza Kostolík Panny Márie, jedna z najstarších celodrevených stavieb v Strednej Európe.

3.deň: 

      Návšteva skalného mesta – Teplických skál. Tu sa tiež budeme môcť rozhodnúť pre trasy rôznej dĺžky ako aj možnosť výstupu na skalný hrad Střmen. Potom sa pustíme do podzemného dobrodružstva. Absolvujeme atraktívnu prehliadku bývalej medenej bane Bohumír v Jívce neďaleko Trutnova. Na približne 400 metrov dlhom podzemnom prehliadkovom okruhu uvidíme „baníkov“ pri práci, ich pôvodné náradie, ale i niektoré tajomstvá vnútra zeme. Keď „vyfárame“ opäť na povrch, zastavíme sa ešte v originálnom Múzeu tkáčstva, nazvanom „Dům pod jasanem“. Počas interaktívnej prehliadky sa s tkáčstvom a s ním súvisiacimi remeslami budeme môcť nielen zoznámiť, ale si ich aj vyskúšať.

4.deň: 

      Dopoludnia prebádame ďalší komplex skalných útvarov – Broumovské steny. A bude to zasa čosi úplne iné; inak uchvacujúce. Obed si vychutnáme v štýlovej turistickej chate Hvězda s nádhernými výhľadmi do okolia. Po obede presun do Náchoda. Najskôr tam navštívime impozantný zámok Náchod s historickými interiérmi z obdobia 17. a 18. storočia, Od zámku sa zvezieme k náchodskému pivovaru Primátor. Exkurzia v pivovare nám priblíži spôsob výroby tohto piva, degustácia viacerých druhov.

5.deň: 

      Odvezieme sa do Janských Lázní v Krkonošiach, a jeho Chodník v korunách stromov. Prejdeme približne 1,5 km a vystúpime i na 45 metrov vysokú vyhliadkovú vežu. Poslednou zastávkou bude Dvůr Králové nad Labem a v ňom známy Safari park. Jeho výnimočná koncepcia má čo ponúknuť všetkým vekovým kategóriám a nepochybne si z neho odnesieme ďalší z pozoruhodných zážitkov. Odpoludnia, 16:41 odchod vlakom na Slovensko (príchod do Bratislavy 20:02)

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
419 € / os.

Termín: 18.-23.sep. 2024

Cena zahŕňa:

  • 4 x ubytovanie v hoteli *** s raňajkami
  • dopravu klimatizovaným autobusom podľa programu
  • sprievodcu
  • poistenie CK proti úpadku, DPH

Cena nezahŕňa:

  • vstupy do skalných miest, pamiatok a atrakcií (orientačná cena všetkých vstupov: KČ 2.275,- / dospelá osoba; KČ 1.840,- / dôchodca, ZŤP).
  • Príplatok za 1-lôžkovú izbu: 80 €/pobyt