Veľkonočný slovinsko-rakúsko-taliansky trojuholník
2024

      Na kraji Slovinska pri hranici s Talianskom v Julských Alpách sa nachádza Triglavský národný park. Jeho názov je odvodený od najvyššej hory Triglavu, vysokej 2864 m a je národným symbolom všetkých Slovincov. Skočíme si aj k susedom: do Rakúska na korutánske veľkonočné trhy, alebo do talianskeho mesta Friuli.

Program: 

1.deň: 

      Ráno odchod z Bratislavy do Klagenfurtu. Prechádzka po Starom meste – Stará radnica, lemovaná ukážkovými meštianskymi domami, známa Dračia fontána – symbol mesta. V čase našej návštevy prebieha v Klagenfurte tradičný veľkonočný trh. Vôňa varenej šunky naláka všetkých. Individuálne voľno. Pokračujeme v ceste do Villachu, 2. najväčšieho mesta Korutánska, kde sa mieša kultúra a gastronómia alpského a stredomorského podnebia. Stredoveké uličky s krčmičkami a vinárňami, tiahnuce sa mierne do kopca, sú typické pre toto mesto. Návšteva kostola sv. Jakuba, odkiaľ je z najvyššej kostolnej veže v Korutánsku výborný výhľad na mesto. Po prechádzke individuálne voľno na veľkonočných trhoch. V podvečerných hodinách príchod do hotela v príjemnom letovisku zimných a letných športov ležiace na hranici troch štátov v Julských Alpách. Po ubytovaní možnosť využitia hotelového wellnessu. 

2.deň: 

      Po raňajkách sa vyberieme na taliansku stranu. Najvýchodnejší región Talianska  a pre nás najbližší prímorský región Friuli sa pýši jednak pestrou tradíciou vinárstva, či legendárnou lahôdkou – šunkou San Daniele, ale aj množstvom starodávnych pamiatok. Prvou zastávkou bude srdce regiónu – Udine, kde na vás pri prechádzke romantickými uličkami centra dýcha kúzlo starého Talianska. Naskytne sa nám prekrásny výhľad z udinského hradu, užijeme si aj voľno na posedenie v centre mesta. Presun do San Daniele del Friuli, mestečka povestnej šunky. Návšteva výrobne s ochutnávkou. Pohárom vína a typickým veľkonočným koláčom sa s Talianskom rozlúčime a v poobedňajších hodinách vrátime späť do nášho hotela s wellnessom.

3.deň: 

      Po raňajkách sa vydáme opäť do Korutánska, ktoré ponúka naozaj všetko, aj 1270 jazier s priezračnou, čistou vodou. Plavba na najväčšom a jednom z najteplejších jazier Rakúska na Wőrthersee. Počas plavby budeme obdivovať vyhliadkovú vežu Pyramidenkogel na južnej strane jazera, vily bohatých majiteľov i celebrít na pobreží. Vystúpime do srdca jazera Wörthersee, kam vbieha hlboký polostrov. Nájdeme tu aj starý, 900 ročný kostolík, následne nás čaká ešte prechádzka v oblakoch-Pyramidenkőgel,  je so svojou výškou 100 m najvyššia z dreva postavená vyhliadková veža na celom svete! Návštevníkom ponúka dych vyrážajúci panoramatický pohľad na korutánske hory a jazerá. Na vrchol sa dostanete schodmi, alebo výťahom. Velden –je jedno z najkrajších turistických lákadiel na jazere. Práve v čase našej návštevy tu prebieha veľkonočný trh – voľno na trhoch, prechádzky pri jazere. Na spiatočnej ceste, si ešte v prípade dobrých poveternostných podmienok urobíme prechádzku pri mimoriadne krásnom vysokohorskom jazere Jasna, ktoré je povinnou zastávkou pre každého návštevníka tejto oblasti. Pri ňom sa nachádza aj jeden z najvýznamnejších symbolov celej oblasti bronzový kozorožec – mýtická horská koza so zlatými rohmi… Jazero leží v objatí viacerých „dvojtisícoviek“ a ponúka naozaj krásne pohľady. Večera v hoteli.  

4.deň: 

      4. deň bude venovaný Slovinsku. Najprv sa vyberieme na najznámejšie pútnické miesto krajiny do Brezje. Oltárny obraz Panny Márie z r. 1814 robí údajne zázraky. Za Mariánskou svätyňou sa nachádza aj múzeum betlehemov, ktoré ožíva najmä v období adventu a veľkonočných sviatkov. Múzeum vlastní dnes už úctyhodnú zbierku viac ako 450 exponátov jasličiek z rôznych kútov sveta od Egypta až po Madagaskar. Komentovaná prehliadka zaujímavého múzea. Obedňajšia prestávka nás už čaká v meste Kranj. Stredoveké mestečko  pôsobí malebne. Hlavnú triedu zdobia malé podniky, reštaurácie, staré domy so zaujímavými freskami, či voňavá čokoládovňa. O čom však vie málokto a čo je skutočnou raritou mesta sú jeho podzemné priestory. V dĺžke 1300m sa pod centrom nachádzajú tunely, vybudované ešte počas 2.sv. vojny. Napriek tomu, že sú vytvorené umelo, sa tu vďaka podnebiu, ktorá je veľmi podobná prírodným jaskyniam, tvoria stalaktity a žijú tu aj vzácne jaskynné živočíchy, o ktorých sa dozviete počas komentovanej prehliadky. Vystavené sú aj minerály a skameneliny a rekonštrukcia krytu z 2. svetovej vojny, kde dokonca zažijeme aj simuláciu leteckého náletu. Návrat na Slovensko vo večerných hodinách.

CELKOVÁ CENA ZÁJAZDU:
439 € / os.

Termín: 2024

Cena zahŕňa:

 • dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
 • sprievodca zájazdu
 • poistenie insolventnosti
 • ubytovanie v 4 hviezdičkovom hoteli v Julských Alpách s bufetovými raňajkami a bufetovou večerou
 • neobmedzený vstup do hotelového wellnessu ako aj Aqua Larix Center
 • hotelové animácie podľa aktuálneho programu
 • návšteva výrobne šunky s ochutnávkou + obed v šunkárni (šunkový tanier, domáce cestoviny s paradajkami a originál šunkou San Daniele, typický veľkonočný koláč, víno, voda, káva)

Cena nezahŕňa:

 • cestovné poistenie – 4 dni/ 20€
 • príplatok za jednolôžkovú izbu -90 €/za pobyt
 • pobytovú taxu – 3€/noc
 • komentovaná prehliadka múzea betlehemov – 6€
 • plavba loďou po Wőrthersee – 11€
 • vstup na vyhliadkovú vežu Pyramidenkőgel – dospelý 13€, deti 6-15r. – 8€
 • komentovaná prehliadka podzemných tunelov pod mestom Kranj – 6€