Taliansko, región Marche

Pred obdržaním pozvánky na religióznu cestu po regióne Marche som o ňom nevedela nič. Po obdržaní, vďaka internetu: o trochu viac, no a po návrate, vďaka úžasným organizátorom, sprievodcom, hotelierom a miestnym obyvateľom, aj napriek krátkemu času maximum. Odchádzalo sa veru ťažko. Heslo: „The Marche region will never leave you alone“, sa potvrdilo. Týždeň od návratu neviem zabudnúť na pohostinnosť, krásne scenérie, chutné jedlo a vôňu talianskej kávy.

Tento krásny región na východe centrálnej časti Talianska, ohraničený Jadranským morom, má veľa majestátnych kopcov a riečnych údolí, opátstiev a kláštorov, bio fariem, agroturistických a ubytovacích možností. Táto neuveriteľná rozmanitosť naskytuje možnosť vidieť výrobu syra, ísť na hríby a na ryby, navštíviť jaskyne a zliezť okolité kopce, navštíviť múzeá s prekrásnymi farebnými obrazmi od talianskych majstrov; oddýchnuť si od ruchu bežného života v tunajších kláštoroch a opátstvach, pozerať sa na svet s nadhľadom z konského chrbta či aktívne využiť čas v lete na bicykli a v zime na bežkách.

V prvý deň, po prílete do Bologne, sme sa presunuli v zostave traja Slováci, jedna Nemka a úžasný usmiaty šofér Massimo, do Valdicastra, mieste úmrtia Sv. Romualda, zakladateľa prísneho rádu tzv. bielych benediktínov. Tamojšia zrekonštruovaná Abbazia di San Salvatore v súčasnosti ponúka nie len ubytovanie, ale aj možnosť vidieť výrobu syra, ísť na prechádzku do hory, zbierať bylinky, ísť na ryby a na hríby, ktoré je následne možné spoločne pripraviť pod vedením kuchára. Po prehliadke nám naservírovali domáce mäsové výrobky z voľne sa pasúcich kráv, syry, pečenú jahňacinu a teľacinu, domáci chlieb a porozprávali čo-to o svojej histórii. Kuchára z tamojšej reštaurácie som si chcela zobrať domov, no nedalo sa.. Majitelia tejto usadlosti a kaplnky vlastnia aj okolitých 1000 hektárov pôdy, človeku sa nedalo nezamyslieť, prečo je u nás toľko opustených miest, ktoré si zaslúžia byť znovuobjavené.

Následne sme pokračovali do Svätyne Valadier, ku ktorej sme si museli výjsť 15 minút do kopca, ale oplatilo sa. Rieka Sentino vyformovala krásne údolie a počas výstupu sme sa kochali skalami, podobnými našej Vrátnej doline. Svätyňa na vrchu je osmihranná travertínová kaplnka, navrhnutá neoklasickým architektom Giuseppe Valadierom, na objednávku pápeža Leva XII (1760-1829), ktorý pochádzal z tejto oblasti a snažil sa o jej zveľadenie. Za kaplnkou sa nachádza jedna z jaskýň komplexu Grotte di Frasassi, ktorý je na cestovateľskom portáli TripAdvisor až na treťom mieste zo 449 atrakcií regiónu Marche.

Prvú noc sme boli ubytovaní v hoteli Janus v meste Fabriano, známom výrobou kvalitného papiera. Večer sme si prezreli mesto s krásne nasvietenou fontánou a ráno sme išli do múzea na výstavu Z Giotta do Gentile, plnú sôch a obrazov s náboženskou tematikou, zobrazujúcou utrpenie Krista, Zvestovanie presvätej Bohorodičke, Františka z Assissi, Sv. Antonia, ochrancu zvierat a podobne. Celý región Marche je „pet friendly“ a veľa psíčkarov sme videli v každom meste. Najviac ma zaujali obrazy autorov Pietra Lorenzetiho, Allegreta Nuziho, Bernarda Daddiho a Puccia di Simona, ktorý do gotických diel vniesli farby, svetlo a pôsobivé detaily.

Následne sme pokračovali na slávnostné znovuotvorenie Pustovne Sv. Márie di Val di Sasso, ktorá prešla rekonštrukciou za 3 511 000 €. Stretli sme sa s prezidentom regiónu i s otcom Ferdinandom Campanom z rádu františkánov Val di Sasso. V budúcnosti budú mať návštevníci možnosť zavítať sem a ubytovať sa, oddýchnuť si, meditovať, stráviť čas a dokonca i stravovať sa s mníchmi. Okolitá, človekom ešte až tak nepoznačená fauna a flóra tiež stoja za pozornosť, žijú tu vlky, diviaky, divé mačky, sovy a mnoho veveričiek a ďatlov (posledné dve videné a počuté na vlastné oči a uši).

Po presune v aute s už ospevovaným šoférom Massimom nás čakala prehliadka Opátstva Abbazia di Fiastra, ponúkajúcej ubytovanie nie len v hoteli, ale aj v súkromí s vlastnou kuchynkou, hneď vedľa kaplnky. Toto opátstvo je najväčším v regióne a opäť, krásne zrekonštruované a v súkromnom vlastníctve, spolu s okolitými 1800 hektármi pôdy. Návštevník tu môže využiť wellness, jazdu na koni, či na bicykli. Navyše, tunajšie víno, typické pre túto oblasť, Vino Cotto, spolu s hľuzovkami, syrom, typickými mäsovými výrobkami a chutným medom sa nedajú neochutnať.

Tretí deň nášho pobytu v regióne Marche sme začali návštevou Svätyne Panny Márie dell’Ambro, označovanej ako malé Lurdy. Poskytuje krásne scenérie hôr Monti Sibillini a parku Monti Biellini. Podľa povestí sa tu malému dievčatku zjavila Panna Mária. Kostol sa mne osobne páčil najviac a v pomere veľkosť/výzdoba, po vstupe ohúril najviac. Obrazy a oltár vnútri boli neuveriteľne farebné, historici sa domnievajú, že tu pôsobil sám Caravaggio. Pôsobivý bol najmä obraz s vojakmi, vracajúcimi sa z prvej svetovej vojny.
Druhým miestom na programe dňa bolo asi najspirituálnejšie miesto, srdce oblasti Valledacqua. Kostol na tomto mieste je postavený z travertínu a v júli a auguste vďaka slnečným lúčom až žiari. Počas letného slnovratu je toto miesto vyhľadávané fotografmi. Majiteľka nám povedala, že krajšiu fotku nikde neurobíme. J Špecialitou tohto miesta sú Týždne meditácie, keď sa konajú meditácie, bylinkárske kurzy, či kurzy spevu a písania v starom jidiš.

Deň sme ukončili v najvyhľadávanejšom pútnickom meste oblasti, v Lorete, ktoré má iba niečo cez 11 000 obyvateľov ale ročne ho navštívi až 3 milióny turistov. Po Ríme je druhým najznámejším pútnickým miestom Talianska. Nachádza sa tu Loretánska svätyňa a Casa Santa, takzvaná Svätá chyža. Legenda hovorí, že je to miesto, „kde Požehnaná Panna sa počala, bola vychovaná a kde prijala Zvestovanie.“

Poslednú noc sme strávili v nádhernom hoteli Villa Cattani Stuart v meste Pesaro, škoda, že sme nemali čas na jeho prehliadku, ponúka totiž kúpanie, mnoho nákupných možností i blízkosť prírodného parku. Po rozlúčkovej večeri, na ktorú bola samozrejme výborná pravá talianska pizza, sme sa však museli ísť zbaliť, keďže ráno nás čakal transport na letisko. O dôvod viac sa vrátiť!
Summa summarum: výborná organizácia, sprievodcovia, účastníci, jedlo, pitie, okolo nás krásna príroda, nad nami talianske slnko. Človek sa musí zamilovať. Ak chcete aj vy zažiť taliansky región Marche, či už na hedonisticky orientovanej ceste s ochutnávkami talianskej kuchyne a wellnessom; aktívne orientovanej, spojenej s plávaním v Jadranskom mori a športovými aktivitami; či religiózne orientovanej, s duševným oddychom a prehliadkami historických pamiatok, neváhajte nás kontaktovať.

Autor: Jana Komendová