Singapur 2017

Singapur – väčšine ľudí sa hneď vybaví luxus, drahota, čisté ulice a pokuty za hádzanie odpadkov na zem. To síce platí, ale nie je to ani zďaleka všetko. S viac ako 5 miliónmi obyvateľov ( z toho cca 3 milióny domácich a zvyšok prisťahovalci) patrí medzi silné ázijské ekonomiky, ázijské tigre. Okrem toho je to významné svetové finančné centrum, jeden z piatich najrušnejších svetových prístavov. Je to mestský štát otvorený novým podnikateľom, najmä milionárom z Číny.

Vzdialenosť niečo vyše 100 km od rovníka zabezpečuje celý rok teploty okolo 30 stupňov.

Veľtrh cestovných agentov a turistických zariadení Asian Travel Forum (ATF) 2017 sa konal v obrovskom veľtržnom areáli, ktorý je súčasťou dominanty – hotela Marina Bay Sands, kde okrem pracovných hál a konferenčných miestností sa nachádza aj obrovské kasíno, obchody, divadlá, múzeum, reštaurácie, ale aj bazén na streche a riečka s člnkami.

Priamo za hotelom a veľtržným areálom Marina Bay Sands sa nachádzajú nádherné záhrady Gardens by the Bay. Zrazu ste v inom svete, všetko je tu farebné, vysvietené a plné kvetov. V záhradách sa nachádza viac ako 500 000 druhov rastlín z celého sveta, a najmä orchidey – Singapur patrí k najväčším vývozcom orchideí na svete. My sme mali v uzavretej časti rozlúčkový ceremoniál, , všetky atrakcie krásne svietia, vzduch je presýtený vôňou. Keďže sa práve konajú oslavy nového lunárneho roka v znamení kohúta, všade sú ešte ďalšie výzdoby, napr. lampióny, kohúty a typické mandarínkové kríčky obsypané mandarínkami až do výšky asi 2m. Každý večer sa v záhradách koná večerná show.

Naša pracovná časť trvala 2 dni. Predtým sme mali exkurziu do singapurského Googlu, centrále pre JVÁziu.

Google - Singapur 2017 -V.V.I.P.
Google – Singapur 2017 -V.V.I.P.

Boli sme uveličení pracovným prostredím a podmienkami pre zamestnancov. Klasické pracovné stoly ani pevná pracovná doba tam ani nie sú, pracuje sa kde komu ako vyhovuje – či už v mnohých kaviarničkách (samozrejme so všetkým občerstvením zadarmo), priestoroch pripomínajúcich voľnú prírodu, za veľkým okrúhlym pingpongovým stolom a pod. Sú tu miestnosti na fitness, na nakŕmenie dieťaťa, modlitebne, ale aj na krátky spánok. Tiež je tam kaderník. Celý pracovný proces je postavený ma mítingoch, kde sa vzájomne delia o inovácie a nápady.

Technologický pokrok bol cítiť aj na workshope ATF. Mali sme vytvorenú aplikáciu v mobiloch, kde sme si sledovali plán stretnutí s vystavovateľmi, svoju účasť sme potvrdzovali skenovaním QR kódov. Priestory boli vybavené nabíjačkami telefónov, resp. požičiavaním mobilných nabíjačiek. Aj v hoteli mala každá izba k dispozícii mobil s internetom, bezplatnými telefonátmi nielen lokálnymi ale aj do niektorých štátov. Mobil sme mohli neobmedzene používať.

Usporiadateľ nám zabezpečil ubytovanie na 5 nocí, a tak 2 dni som mala k dispozícii ako turista. Toto som si naozaj užila. Kúpila som si lístok na turistický autobus Hop on Hop off, kde sa dá cestovať na 4 rôznych trasách, kdekoľvek podľa potreby vystúpiť a nastúpiť. 24-hodinový lístok stojí 39 SGD, čo je asi 26 €, okrem autobusu zahŕňa aj pešiu prehliadku Chinatown a Little India.

Ohúrili ma mrakodrapy s dokonalou architektúrou nielen v najdrahšej časti – finančnom centre, kde prenájom bytu stojí až 9 000 SGD mesačne, ale aj to, ako sa Singapurčania snažia zeleň dostať na každé možné miesto – na strechy domov, terasy, po stranách mostov a ciest. Veľkomesto ale s množstvom zelene, parkov a záhrad. Keďže bola nedeľa, išla som do Katedrály sv. Ondreja, umiestneného tiež akoby v parku. Ľudia veselo piknikovali rozložení na dekách na trávniku, kňaz po omši vyzýval veriacich, aby sa tiež pridali a občerstvili sa tým, čo farnosť pripravila.

Singapur je multikultúrny, žije tu mnoho národností, z náboženstiev je najsilnejšie hinduistické, cca 55%, kresťanov je asi 18%, moslimov 15%. Komunikuje sa angličtinou, ktorá však vplyvom toľkých národností má svojský prízvuk. Sami Singapurčania ju volajú „singlish“.

Indovia sa združujú najmä v časti Little India – a aj keď nepatrí medzi najčistejšie štvrte, je veľmi zaujímavá. Malé obchodíky jeden vedľa druhého, predavači kvetov, elektroniky, šperkov či ventilátorov. Medzitým časť s reštauráciami a trhy s ovocím a zeleninou. Ženy sú vo farebných sárí a vyzdobené množstvom zlatých šperkov. Medzi najslávnejšie chrámy v tejto štvrti patrí chrám Sri Veeramakaliamman, ktorý sa dá navštíviť, je potrebné vyzuť si pred ním topánky. Vnútri som videla veriacich ležiacich nehybne tvárou k zemi, ženy naberali na banánové listy jedlo a podávali ďalším.

Kúsok od tejto štvrte je ďalšia tiež veľmi pekná a fotogenická časť Singapuru – Kampong Glam. Dominantou je malý chrám so zlatou kupolou – Sultánova mešita (Sultan Mosque), ktorý pripomína Tádž Mahál. V tejto štvrti sa zdržiavajú a žijú hlavne moslimovia, opäť je tu množstvo malých obchodíkov a dobrých reštaurácií

V časti Chinatown som sa cítila naozaj ako v Číne – ulice preplnené ľuďmi, medzi trhovníkmi so všetkým možným tovarom, pre mňa veľa neznámych druhov ovocia, zeleniny, byliniek, sušených potravín som sa doslova predierala, až kým ma dav dotlačil k časti so stánkami s jedlom a reštauráciami. Do nosa udrie mix skvelých vôní rôznych jedál za dobré ceny. Nečudo, že je tu stále plno.

Kto chce nakupovať, má veľa možností. Pre milovníkov nákupov je Singapur rajom. Asi najznámejšia je nekonečne dlhá ulica Orchad Road, kde je množstvo obchodov slávnych značiek a obchodných centier jedno vedľa druhého. A všetky sú plné. Za tovar v hodnote 100 SGD a viac Vám pri odlete z krajiny vrátia daň.

Bola som prekvapená, že na uliciach sa netvoria dopravné zápchy. Je to jednak preto, že Singapur má elektronickú kontrolu nad celým dopravným systémom, ale aj vedomým obmedzovaním áut. Na autá platí nielen 100% dovozná prirážka, ale aj na prevádzku je potrebné vybaviť si veľmi drahé povolenie. Aj to je platné maximálne 10 rokov. Potom musí auto zo Singapuru preč. Súkromné osoby auto teda viac menej nemajú. Verejná doprava je však veľmi dobre zorganizovaná, relatívne lacná a prehľadná. Taxíky nepatria súkromným osobám, ale sú buď štátne alebo patriace prepravným firmám. Rozlíšené sú farebne. Neexistuje, že by taxikár zákazníka oklamal, vozil dlhou trasou. Vodiči sú online monitorovaní, taxameter automaticky zapnutý, na konci vyjde potvrdenie a platiť sa dá aj kreditkou. Na spiatočnej ceste na letisko som nevedela, z akého terminálu odlietam. Vodič sa spojil s dispečerom, a ten túto informáciu hneď zistil.

Kto sa obáva o bezpečnosť, tu sa nemusí báť. Po Lichtenštajnsku je Singapur najbezpečnejšou krajinou. Ľudia sú fakt milí, ochotní, usmievaví, snažia sa pomôcť.

Návštevu Singapuru doporučujeme a k Vašej spokojnosti zabezpečíme. Zostanú po nej veľmi príjemné dojmy a zážitky.