You are currently viewing Ayurvéda v Indii, ako funguje a čo Ťa čaká?

Ayurvéda v Indii, ako funguje a čo Ťa čaká?

V Indii som už tretí raz v priebehu posledných 2 rokov a ako ma ohúrila prvýkrát, tak sa deje aj teraz.

Mám celý mesiac na to, aby som spoznala indický štát KERALA, „God´s Own Country“, známy ako centrum ayurvédskej liečby. Kým som nezačala viac o nej študovať, vedela som základné informácie, teda, že ide o medicínsku liečbu starú 5 000 rokov a že na rozdiel od klasickej medicíny nelieči iba prejavy problému, ale hľadá príčiny. Pretože telo je organizmus, ktorý má tendenciu byť v rovnováhe, iba my ju naším spôsobom života  narúšame. Navštívim viacero centier, nemocníc, absolvujem procedúry na vlastnej koži a budem sa snažiť porovnať.

V Kerale je veľmi veľa ayurvédskych stredísk, niektoré sú veľmi známe (Somatheeram), tu by som chcela predstaviť menej známe, ale kvalitatívne na vysokej úrovni a za nižšiu cenu.

Toto by chcel byť malý sprievodca pre tých, ktorí by mali záujem ayurvédsku liečbu priamo v teréne spoznať a doteraz nenašli odvahu sa do Indie vybrať

prílet

Najbližšie medzinárodné letisko je Trivandrum. Najprv treba absolvovať imigračný proces, vďaka e-vízam relatívne pohodlný – 4 úradníci vybavovali 5 cestujúcich cca ¼ hodiny, fotografovali nás, brali otlačky. Môj palec sa asi zhodoval s tým z predchádzajúcej návštevy, a tak som nemusela otlačkovať všetky prsty, ako moji spolucestujúci.
Chcela som si na letisku kúpiť indickú SIM kartu, to bol však oveľa zdĺhavejší proces. Najprv do zmenárne zmeniť peniaze, potom vyplňovať formulár, podpísať sa presne ako som v pase podpísaná, kópie pasu, opäť fotografovanie…aby mi potom predávajúci povedal, že karta bude aktívna až večer, po telefonáte, kde musím potvrdiť posledné 4-číslie pasu ( bola aktívna až po cca 20 hodinách).

Už som sa bála, že vodič, čo mal po mňa dôjsť, to vzdá ( musia čakať vonku, pred letiskovou budovou), ale čakal s úsmevom. Cesta z letiska trvá necelú hodinu a transfer je v cene pobytu, vrátane prevozu motorovým člnom na ostrov.

POOVAR ISLAND RESORT

Rezort je veľký a krásny, s nádhernou subtropickou vegetáciou, s roztrúsenými vilkami na ubytovanie. V rámci neho je uzavretý priestor, kde sú ľudia podstupujúci ayurvédsku liečbu (24hod.strážený).

Bazén, lehátka, a okolo prízemné vilky s 2 izbami. Zvlášť ayurvédska jedáleň a liečebné centrum.

Hneď po príchode sa Ťa ujme lekár, dáva otázky nielen čo ťa trápi, ale aj zisťuje rodinnú anamnézu, aké máš chute, ako sa v rôznych situáciách správaš. Potom pekne jednoducho vysvetlí teóriu o 3 energiách v tele, ako majú byť v harmónii, ktorú ty máš príliš silnú na úkor tej druhej a tretej. Vypíše zošitok „meal plan“, jedlá a zložky, ktoré jesť môžeš a ktoré nie, a predpíše procedúry. So zošitkom ideš do jedálne, kde sú síce švédske stoly, ale tam ti ukážu, z ktorých jedál si môžeš nabrať, a ktoré sú tabu. Pri každom jedle. Čo pozerám okolo, každému chutí. Základ detoxu je tu tzv. „wenga voda“, pije sa teplá ku každému jedlu a aj v izbách sú termosky na popíjanie cez deň.

ako to vlastne celé prebieha?

Do zdravotného centra sa musíš vyzuť. Je to veľký priestor so strechou na koloch, a tak tam príjemne pofukuje vetrík. Každá masážna miestnosť je samostatná, s vlastnou sprchou a WC. Každý vyfasuje plášť, v ktorom sa chodí na procedúry. A ešte papierové tangáče, ktoré máš na sebe počas masáží.
Ja som absolvovala najprv olejovú masáž. To masérka liala na mňa teplý olej, fakt od hlavy až po päty. Potom sa pridala druhá a synchronizovane masírujú. Super. Potom  som mala pred olejovou  ešte „powder“ masáž. Cítila som sa ako keď chceš špinavú vaňu vydrhnúť špongiou s práškom. Tak ma drhli. Potom prikladajú vrecúška s horúcim prachom a olejom. Nakoniec ma strčili do suda s otvárateľným predkom, s otvorom na hlavu a pustili doň paru. Potretá prachom, olejom by som neverila, že sa dá tak potiť. Nakoniec ešte maska na tvár a masáž tváre. Toto trvá cca 2 hodiny.  Každý deň.
A každé ráno je joga, 7-8,30 v otvorenom priestore, z jednej strany more, z ostatných krásna príroda. Úžasní tréneri, pri ktorých si zacvičí amatér aj skúsený, starý aj mladý. Akurát, keď sme mali stáť na 1 nohe, dal nám pomôcku, aby sme si zafixovali pohľad na 1 bod. Môj bod bol strom, kým po ňom nezačalo liezť zviera. Ja že veverička, ale keď začala tá polmetrová jašterica metať chvostom zo strany na stranu, rovnováhu som stratila.

zábava?

Bujarú zábavu neočakávaj. Ono to má tak byť, akože kľud a rozjímanie, ale keď neprídeš s totálnym deficitom spánku, trochu rozptýlenia chýba. Personál je síce veľmi milý, aj dnes večer chystajú highlight – večeru vonku s tanečníkmi. Dá sa ísť loďkou na pláž (divoká, nikto sa tam v našom ponímaní nekúpe a neopaľuje), potom na plavbu po zálive. Ponúkajú ušitie tradičných odevov pre mužov a sárí pre ženy, výlety do okolitých miest, na trh a to je asi všetko. Myslím si, keď by som o niečo požiadala, splnia mi to, ale sami nejakú iniciatívu v ponúkaní nevyvíjajú.

SOPANAM WELCARE CENTRE

Je to nemocnica, so záhradou, vybavením na úrovni cca našich štátnych nemocníc. Jednoduché izby (16 1-posteľových, 16 2-posteľových a 2 3-posteľové), čisté, niekde TV, ventilátor. Suity majú klímu, jednoduchú obývačku a kuchynku. Kúpeľne veľmi jednoduché, na úrovni 1-2*.  Je to nemocnica, treba vopred poslať zdravotný záznam, na základe ktorého lekár odporučí dĺžku liečby. Procedúry upresnia na základe vyšetrenia pacienta a progresu liečby, preto cena vopred nie je známa. Max. ale je denná sadzba 6 000 Rupií, čo cca 90 Eur. Vopred treba zložiť zálohu 40 000 Rupií, z ktorých sa budú procedúry hradiť. Nádorové ochorenia neliečia, ale paliatívnu liečbu poskytujú.
Stretli sme tam pacientku z USA, ktorá po ťažkom úraze bola úplne paralyzovaná, prvýkrát sem prišla pred 3 rokmi, chodí každý rok, stav sa jej zlepšil, teraz po 4 dňoch už odložila barle.

nattika bach ayurveda resort http://www.thenattikabeach.com/

Nádherný plážový rezort pre náročných, nachádza sa cca 70 km od medzinárodného letiska Kochin. Ubytovanie v 52 luxusných vilkách, v tieni kokosových paliem. Pláž široká, piesčitá, lehátka pod strieškou, hojdacie siete, slnečníky. 24hod.strážna služba na pláži.

Joga, ráno 6,30 alebo 8,00, meditácie 3 x týždenne, bazén s jacuzzi, tenisový kurt, možnosť rybolovu a kajakovania. Cez víkendy kultúrne programy. Ukážky prípravy ayurvédskych jedál. Zmenáreň.

Reštaurácia príjemná, organické vegetariánske jedlá, čerstvo vytlačené džúsy.

Ayurvédske programy – detoxikácia, liečenie civilizačných, chronických ochorení, diabetes, kožné problémy, artritída, problémy so štítnou žľazou, úprava hmotnosti, depresia, stresy, gynekologické, neurologické poruchy a i.
Lekár na základe vstupného vyšetrenia naordinuje stravu a procedúry. Procedúry sú denne 1x 90-120 min., sú veľmi príjemné a upokojujúce. Vždy masírujú 2 terapeuti.

aké sú orientačné ceny?

Cena v EUR “all inclusive“ , zahŕňa transfer z/na letisko, ubytovanie vo vybranej kategórii, lekárske vyšetrenia a sledovanie stavu, všetky procedúry a v príp. potreby aj liečivá, celodenná strava a nápoje, joga.
Platí počas sezóny – 1.november-30.apríl
Cena „single“ – za 1 osobu na určený počet nocí, cena „double“ za 2 osoby na určený počet nocí.
V cene nie je zahrnutá letenka a poistenie

PUNARNAVA AYURVEDA HOSPITAL VILLAGE– BAMBOO LAGOON 4*

Nemocnica so 4 akreditáciami sa nachádza v meste Kochi, nemocnica pozostáva z 8 viliek v koloniálnom štýle, na brehu zálivu v peknej záhrade.V každej sú 4 izby (2 na prízemí a 2 na poschodí). V každej vile je zároveň miestnosť na procedúry. Prichádzajú sem pacienti s vážnejšími ochoreniami, alebo tí, ktorí sa chcú liečiť intenzívne. Nemocnica sa špecializuje na liečbu artitídy, reumy, autoimunitných chorôb ako myasthenia gravis, skleróza multiplex, Parkinsonovej choroby, psoriázy, obezity, športových zranení, alkoholizmu, chorôb pečene, tráviacich, kardivaskulárnych chorôb, diabetu a i. Taktiež poskytuje podpornú liečbu deťom so spomaleným vývojom.
Izby s príslušenstvom, pekné čisté, denne výmena posteľného prádla. Stravovanie buď dietetické alebo výber z jedálneho lístku ( aj mäso) s donáškou na izbu. Lekári a personál sú veľmi ústretoví, trpezliví, snažia sa vyhovieť každej požiadavke. Súčasťou je rehabilitačné stredisko a plytký bazén na cvičenie vo vode.

V súčasnosti sa otvára nové 5* stredisko vo Fort Kochin, SUKHAYUS, 17 luxusných izieb s rovnakou kvalitou poskytovaných zdravotníckych služieb.

a ešte niečo…

Oplatí sa tiež vidieť Ayurvédske múzeum, pri meste Trissur, severne od Kochinu, cca 1,45hod. jazdy autom. Veľmi pekné múzeum, najprv si pozrieme video, ktoré jasne vysvetľuje ako celá ayurvéda funguje. Celá príroda je stvorená pre úžitok človeka, vlašský orech je podobný mozgu, mrkva v priereze oku, celerové stonky kostiam – oboje obsahujú 23% sodíka, figa mužským spermiám, a pod. Následne si pozrieme múzeum, postavy takmer v životnej veľkosti, tiež 3D. Popisuje formy liečenia rôznych chorôb, vidíme názorne čerstvé aj spracované bylinky. Naozaj zaujímavá expozícia. V tejto oblasti je škola pre vzdelávanie sa lekárov z celého sveta v ayurvéde, nemocnica pre Indov, boli sme pozrieť – cca na úrovni našich štátnych nemocníc. Ďalej bylinková záhrada, a výroba a spracovanie liečiv.

na záver

Ayurvédsky pobyt je vhodný pre každého, kto sa cíti unavený, stresovaný, s nevhodnou životosprávou a kvária ho z toho vyplývajúce bolesti. Zvlášť by si ju mali užiť ženy, ktoré roky strávili starostlivosťou o domácnosť, deti, prácu a zrazu sa cítia staro a unavene. 2-3 týždne je úplný reštart tela, duše aj mysle.
Nie je to úplne lacná záležitosť, treba rátať od 120€/osoba/deň, ale zahŕňa to naozaj veľa: pekné, čisté ubytovanie, celodenná organická strava a pitný režim, min. 1,5 hod masáží denne, cvičenie jógy, rôzne programy ako kurz prípravy zdravých jedál, výlety do okolia a pod.
Myslím si, že aspoň v mojom prípade to bola najlepšia investícia do zdravia. Som detoxikovaná, s ľahkou hlavou, stresy a tlak, ktoré ma sprevádzali na začiatku, sú preč, spokojná. Schudla som (síce nie podľa mnou vytúženého cieľu), kolená vyzerajú byť v stave ako už dlho neboli, tvárové masáže mi zjemnili vrásky a čo som naozaj šokovaná, buď mi za ten mesiac vôbec nenarástli vlasy, alebo mi začali rásť bez šedivých.

Pridaj komentár